UE dodała 11 osób do listy objętych sankcjami

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Kraje UE zatwierdziły w piątek rozszerzenie o 11 osób listy objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Ukrainie. Nazwiska zostaną ogłoszone w sobotę. Sankcje obejmą przede wszystkim prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

 

"Z uwagi na poważną sytuację na wschodniej Ukrainie Rada UE rozszerzyła dziś (w piątek) listę osób, objętych sankcjami za działania, zmierzające do podważania integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy" - poinformowała Rada UE w komunikacie.

 

Piątkowa decyzja, podjęta w tzw. procedurze pisemnej, potwierdza uzgodnienia ambasadorów państw UE z minionej środy. Oznacza ona, że na unijnej czarnej liście w związku z kryzysem na Ukrainie są już 72 osoby, ukarane zakazem wjazdu na teren UE oraz zamrożeniem aktywów. Unia zablokowała też aktywa dwóch spółek energetycznych z zajętego przez Rosję Krymu i Sewastopola.

 

Według źródeł dyplomatycznych w środę grupa pięciu państw Unii - Polska, Szwecja, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Estonia - domagała się podjęcia bardziej zdecydowanych działań, jak dopisanie do czarnej listy nazwisk znaczących rosyjskich polityków oraz zamrożenia projektów realizowanych w Rosji i współfinansowanych przez UE.

 

Jednak większość uznała, że należy dać szanse podejmowanym przez Francję i Niemcy próbom rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

 

O ewentualnym zaostrzeniu sankcji i wprowadzeniu restrykcji, uderzających w sektory rosyjskiej gospodarki, będą być może rozmawiać przywódcy państw UE, którzy spotkają się 16 lipca w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie, poświęconym przede wszystkim obsadzie unijnych stanowisk.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina-ue

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~~po 16:26:23 | 2014-07-13
Niech  sie  ta  "unia" wreszcie zwinie z europy ,rakotworczy twór nikomu nie potrzebny.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:21:10 | 2014-07-11
Kiiedy UE obejmie sankcjami zbrodniarzy banderowskich, takich jak Turczynow czy Awakow?

Oceń 4 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?