NATO chce poszerzyć grupę członków

(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)

NATO przygotuje dla Gruzji konkretny pakiet, który ma doprowadzić do zbliżenia Tbilisi do Sojuszu, a do 2015 roku organizacja podejmie decyzję czy zapraszać do grona swych członków Czarnogórę - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

 
"Porozumieliśmy się w sprawie przygotowania konkretnego pakietu dla Gruzji, który pozwoli zbliżyć się temu państwu do NATO" - oświadczył Rasmussen w Brukseli dziennikarzom przed początkiem drugiego dnia obrad ministrów spraw zagranicznych państw NATO.
 
Agencja Reutera zwraca uwagę, że w obliczu poprzednich deklaracji NATO władze Gruzji oczekiwały ze strony sojuszu formalnych kroków, które w konsekwencji miały doprowadzić do członkostwa tego państwa w organizacji.
 
W marcu Rasmussen opowiedział się za kontynuacją polityki rozszerzania sojuszu. Wymienił Bośnię i Hercegowinę, Macedonię, Gruzję i Czarnogórę jako kraje, które "podjęły suwerenną decyzję i dążą do NATO". Zapowiedział, że gdy te kraje przeprowadzą konieczne reformy, wtedy sojusz podejmie decyzję w sprawie ich członkostwa.
 
W kwietniu 2008 roku na szczycie NATO w Bukareszcie forsowana przez USA i Polskę propozycja objęcia Gruzji i Ukrainy planem działań na rzecz członkostwa upadła na skutek sprzeciwu Francji i Niemiec. Kilka miesięcy później doszło do wojny rosyjsko-gruzińskiej, po której zbuntowane regiony Gruzji - Osetia Południowa i Abchazja - ogłosiły niepodległość. Zdaniem komentatorów konflikt miał być ostrzeżeniem ze strony Moskwy pod adresem Zachodu przed próbami wciągnięcia Gruzji do NATO.
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~hmm 12:05:23 | 2014-06-25
Cywilizacja śmierci idzie na całego pełną parą - Libia, Egipt, Syria, Ukraina...
Szatan się śpieszy bo mało mu czasu zostało? hmm...

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?