Stanowcze "nie" ekspansji NATO na wschód

(fot. Wikimedia Commons)

Ekspansja NATO na wschód jest kontrproduktywna - taką opinię wyraził w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej po rozmowach ze swym fińskim odpowiednikiem Erkki Tuomioją.

 

Ławrow, który w poniedziałek przebywa z wizytą w Finlandii, podkreślił, że bezpieczeństwo jest jedno i niepodzielne i wszelkie problemy można rozwiązać bez "sztucznego umacniania i przemieszczania na wschód wojskowej infrastruktury" ku granicom, w tym ku granicy Federacji Rosyjskiej.

 

"W sferze wojskowo-politycznej działa to samo kryterium, co w gospodarczej i humanitarnej, a mianowicie - konieczność wypełniania istniejących zobowiązań. A wszystkie kraje regionu euroatlantyckiego mają obowiązek przestrzegania niepodzielnego bezpieczeństwa w tym regionie" - powiedział Ławrow.

 

Podkreślił, że to zobowiązania przyjęte w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), zgodnie z którymi żadne państwo nie powinno zapewniać sobie bezpieczeństwa kosztem innych.

 

To - zdaniem Ławrowa - są te ramy, w których należy układać stosunki między państwami euroatlantyckimi.

 

Wcześniej w poniedziałek o możliwej reakcji Rosji na rozmieszczenie znacznych sił NATO w Europie Środkowo-Wschodniej, nawet na zasadzie rotacyjnej, mówił zastępca Ławrowa Władimir Titow.

 

Podczas wizyty w Polsce w ubiegłym tygodniu prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że zamierza przeznaczyć 1 mld dolarów na zwiększenie obecności wojskowej USA w tym regionie. Fundusze te miałyby zostać przeznaczone na intensyfikację ćwiczeń, misje szkoleniowe i rotację wojsk, a także służyć rozwijaniu zdolności militarnych w krajach nienależących do NATO, np. na Ukrainie.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: nato, rosja, ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?