Białoruś gotowa współpracować z Ukrainą

(fot. Wikimedia Commons)

Białoruś jest gotowa współpracować z nowymi władzami Ukrainy - oświadczył w czwartek prezydent Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu w Mińsku z uczestnikami Forum Regionów Białorusi i Rosji.

 

"Na Ukrainie został wybrany nowy prezydent. Myślę, że będziemy współpracować z nowym prezydentem, z nowymi władzami, bo tam mieszka nasz naród, tacy ludzie jak my, dobrzy, pracowici, tylko że znaleźli się w takiej sytuacji. Oczywiście możemy się od nich odżegnać, ale wtedy ludzie jeszcze bardziej ucierpią" - oznajmił.

 

Gratulując w zeszłym tygodniu Petro Poroszence zwycięstwa w majowych wyborach prezydenckich białoruski przywódca zapewnił, że "Białoruś zawsze była i pozostanie dla Ukrainy niezawodnym sąsiadem". "To dla nas ważne, by Ukraina była stabilnym i silnym państwem" - zaznaczył Łukaszenka. Życzył też Poroszence sukcesów we wzmacnianiu niepodzielnej, rozkwitającej Ukrainy.

 

W czwartek Łukaszenka wyraził przekonanie, że umocnienie współpracy między regionami będzie najpotężniejszą lokomotywą dla wszelkiej integracji na przestrzeni postsowieckiej, i ocenił, że należy koniecznie włączyć w ten proces także regiony Kazachstanu i Ukrainy.

 

Odnosząc się do sankcji wprowadzonych przeciwko Rosji, oświadczył, że "żadne sankcje w obecnym świecie nie zdołają zdusić Rosji". "To kompletna głupota. Jest nam potrzebny dodatkowy punkt ciężkości, ośrodek oparcia w świecie, abyśmy mogli wreszcie przywrócić wielobiegunowy świat. Świat nie może opierać się na jednym ośrodku i chybotać z boku na bok. To nasza fundamentalna opinia, która oczywiście nie podoba się na Zachodzie" - oznajmił.

 

Łukaszenka podkreślił też, że utworzenie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), która zgodnie z dokumentem podpisanym 29 maja przez Rosję, Białoruś i Kazachstan ma powstać 1 stycznia przyszłego roku, to dopiero początek integracji.

 

"Czeka nas w przyszłości w ramach tej unii integracja polityczna i wojskowa, bo gospodarka jest podstawą wszystkiego. Jeśli gospodarka łączy, jednoczy ludzi, jeśli jest fundamentem, to na pewno dojdziemy do ochrony tej gospodarki oraz interesów, przede wszystkim gospodarczych" - powiedział.

 

Na mocy porozumienia podpisanego przez prezydentów Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Władimira Putina, Alaksandra Łukaszenkę i Nursułtana Nazarbajewa - EUG powstanie 1 stycznia 2015 roku na bazie Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego, dwóch struktur integracyjnych tworzonych przez te trzy kraje. Będzie ona otwarta na inne państwa. Swój akces zgłosiły już Armenia i Kirgistan. Doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. integracji gospodarczej Siergiej Głazjew wyraził nadzieję, że przystąpi do niej też część Ukrainy.

 

Traktat zobowiązuje jego sygnatariuszy do zapewnienia swobodnego przepływ towarów, usług, kapitałów i siły roboczej. Strony zobowiązały się również do prowadzenia uzgodnionej polityki w kluczowych sektorach gospodarki - energetyce, przemyśle, rolnictwie i transporcie.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook