Kraje bałtyckie zwróciły się z apelem do NATO

(fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

Litwa, Łotwa i Estonia na łamach niedzielnego wydania "FAZ" zaapelowały do NATO o rozlokowanie na stałe na ich terytorium wojsk Sojuszu oraz sprzętu wojskowego; uważają, że Rosja zagraża nie tylko krajom bałtyckim, lecz całej wspólnocie transatlantyckiej.

 

"Trwały wojskowy ślad sojuszników na naszym terytorium byłby zabezpieczeniem dla mieszkańców (kraju) na linii frontu Sojuszu i odstraszałby skutecznie każdego potencjalnego agresora" - powiedział dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" estoński minister obrony Sven Mikser. Fragmenty materiału redakcja opublikowała w sobotę na swojej stronie internetowej. 

 

Szef estońskiego resortu obrony zaznaczył, że NATO powinno też rozważyć możliwość rozmieszczenia sprzętu wojskowego, by w przypadku nagłego kryzysu "skrócić czas potrzebny na organizację transportu".

 

Litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius powiedział, że Rosja zagraża nie tylko jego krajowi, lecz "całej europejskiej i transatlantyckiej wspólnocie". Minister zwrócił uwagę, że Moskwa wypowiedziała niedawno umowę z Litwą o środkach budowy zaufania i wzmocniła swoją obecność wojskową w obwodzie kaliningradzkim. Linkeviczius dodał, że Rosja prowadzi "kampanię propagandową" przeciwko Zachodowi.

 

Litewski polityk nawiązał do propozycji niemieckiego socjaldemokraty Rainera Arnolda, który zasugerował niedawno utworzenie  międzynarodowych oddziałów i wysłanie ich na wschodnie rubieże NATO.

 

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs wyraził natomiast zaniepokojenie z powodu mnożących się ćwiczeń rosyjskich śmigłowców w pobliżu granicy z jego krajem. Opowiedział się za dalszym wzmocnieniem kontroli powietrznej nad krajami bałtyckimi, które nie dysponują własnym lotnictwem. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook