Ławrow apeluje o dialog Kijowa i separatystów

(fot. EPA/FELIPE TRUEBA)

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w czwartek władze w Kijowie i prorosyjskich separatystów na południowym wschodzie Ukrainy do rozmów, które miałyby się odbyć pod egidą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

 

"Rosja uważa, że taki dialog może zostać zaaranżowany między władzami w Kijowie a ich przeciwnikami w innych regionach kraju, pod egidą OBWE" - powiedział Ławrow telewizji Rossija 24 podczas wizyty w Peru.

 

Ławrow zabiega w Ameryce Łacińskiej o poparcie dla stanowiska Moskwy w kryzysie ukraińskim.

 

17 kwietnia w Genewie szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i UE zawarli porozumienie w celu złagodzenia napięć na Ukrainie. Od tego czasu nie odnotowano jednak żadnych postępów.

 

Prorosyjscy separatyści, których władze Ukrainy określają mianem terrorystów, przygotowują się do referendum niepodległościowego, które chcą przeprowadzić 11 maja. W tym celu zajmują siedziby ważnych instytucji rządowych w obwodach donieckim i ługańskim, na których wywieszają rosyjskie flagi.

 

Od piątku w okupowanym mieście Słowiańsk separatyści przetrzymują sześciu obserwatorów OBWE. Rosja została poproszona o zaangażowanie się na rzecz ich uwolnienia, twierdzi jednak, że nie jest w stanie wpływać na działania porywaczy.

 

Separatyści nie ukrywają, że chcą przyłączenia wschodnich regionów do Rosji. Ukraińskie władze prowadzą przeciwko nim operację terrorystyczną, jednak ze względu na poparcie okazywane buntownikom przez miejscową ludność cywilną, nie decydują się na siłowe rozwiązanie tego problemu. Wywołuje to niezadowolenie zwolenników jedności Ukrainy, którzy nawołują rządzących do większej aktywności w walce z przeciwnikami niepodzielności państwa.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 11:34:45 | 2014-05-01
...ze względu na poparcie okazywane buntownikom przez miejscową ludność cywilną, nie decydują się na siłowe rozwiązanie tego problemu. Wywołuje to niezadowolenie zwolenników jedności Ukrainy, którzy nawołują rządzących do większej aktywności w walce z przeciwnikami niepodzielności państwa.

Skoro ludność cywilna popiera separatystów, to pora na rozmowy, a nie na rozwiązania siłowe, bo te ostatnie to pewna wojna domowa. Zwolennicy jedności Ukrainy zamiast przeć do wojny, powinni dążyć do porozumienia.

Rosja uważa, że taki dialog może zostać zaaranżowany między władzami w Kijowie a ich przeciwnikami w innych regionach kraju, pod egidą OBWE.

Łatwo zauważyć, że Rosja nakłania do porozumienia i wcale się nie pali do aneksji wschodniej Ukrainy. To Kijów, za namową USA, prze do rozwiązań siłowych. Dlatego propozycja Kijowa, aby przprowadzić referendum "w sprawie jedności państwa i decentralizacji władzy" to krok we właściwym kierunku.

Oceń 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?