Niemcy: rząd dystansuje się od byłego kanclerza

(fot. EPA/ANATOLY MALTSEV)

Niemiecki rząd odciął się we wtorek od byłego kanclerza Gerharda Schroedera, który świętował swe 70. urodziny w Petersburgu w towarzystwie prezydenta Rosji Władimira Putina. Zachowanie Schroedera spotkało się z surową krytyką ze strony innych polityków.

 

Niemieckie i rosyjskie media poinformowały, że w poniedziałek wieczorem były kanclerz z ramienia SPD przebywał w Petersburgu, gdzie uroczyście obchodził 70. urodziny, które przypadają 7 kwietnia. W przyjęciu uczestniczył Putin. Na opublikowanych w niemieckiej prasie zdjęciach widać Schroedera i Putina obejmujących się podczas powitania. Biuro niemieckiego polityka nie skomentowało tych doniesień.

 

Od działań Schroedera zdystansował się rząd kanclerz Angeli Merkel, tworzony przez partie chadeckie CDU/CSU i SPD.

 

"On już nie reprezentuje niemieckich władz. (...) Musimy przypomnieć, że Schroeder jakiś czas temu porzucił aktywną politykę" - powiedział wysoki rangą członek rządu w Berlinie, cytowany przez agencję Reutera.

 

Towarzyskie spotkanie Schroedera z Putinem, obarczanym przez władze w Berlinie odpowiedzialnością za aneksję Krymu oraz zaostrzenie sytuacji we wschodniej i południowej Ukrainie, wywołało oburzenie wśród niemieckich polityków.

 

Szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder ocenił, że działania Schroedera "nie przyczyniają się" do rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Sekretarz generalny bawarskiej CSU Andreas Scheuer wytknął Schroederowi, że "bawi się przy szampanie i kawiorze", podczas gdy "nasi chłopcy (porwani obserwatorzy OBWE, wśród których jest czterech Niemców - PAP) trzymani są w piwnicy o chlebie i wodzie".

 

Polityk CDU Andreas Schockenhoff, do grudnia pełnomocnik rządu ds. Rosji, powiedział redakcji "Spiegel Online", że zdjęcia z Petersburga są "wodą na młyn rosyjskiej propagandy". Podkreślił, że Putin destabilizuje Ukrainę i stara się wbić klin między kraje UE. Zdaniem szefowej klubu parlamentarnego Zielonych Katrin Goering-Eckardt swoim zachowaniem Schroeder torpeduje zabiegi rządu o rozwiązanie kryzysu.

 

"Obciachem" nazwał postępowanie byłego kanclerza kandydat FDP w wyborach do Parlamentu Europejskiego Alexander Lambsdorff.

 

Nawet część kolegów partyjnych Schroedera jest oburzona imprezą w Petersburgu. "Bratanie się z Putinem w takiej sytuacji jest prowokacją" - powiedział pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Christoph Straesser. Natomiast szef klubu parlamentarnego socjaldemokratów Thomas Oppermann zapewnił, że Schroeder w rozmowie z Putinem z pewnością poruszył temat zwolnienia przetrzymywanych w Słowiańsku obserwatorów OBWE.

 

Schroeder jest przewodniczącym komitetu akcjonariuszy Nord Stream (eksploatującego gazociąg po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec), należącego w 51 proc. do rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom. Były socjaldemokratyczny polityk, który kierował rządem Niemiec w latach 1998-2005, uważa się za bliskiego przyjaciela Putina. W jednym z wywiadów Schroeder nazwał prezydenta Rosji "demokratą bez skazy".

 

Według rosyjskich mediów na przyjęciu obecni byli także szef Gazpromu Aleksiej Miller oraz Erwin Sellering - socjaldemokratyczny premier krajowy Meklemburgii-Pomorza Przedniego, gdzie gazociąg Nord Stream wchodzi na niemiecki ląd. Jak podała agencja dpa, wśród gości był także deputowany CDU Philipp Missfelder, ekspert tej partii do spraw polityki zagranicznej, oraz przedstawiciele koncernów BASF/Wintershall i E.ON, które są mniejszościowymi udziałowcami Nord Stream.  

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~aPO 23:48:47 | 2014-04-29
a czy Bundesregierung również dystansuje się od wspierania przez CDU przed laty tuskowych wasali ?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marcin 23:30:22 | 2014-04-29
No i pocałujcie go w d***. Jest na emeryturze i wara od jego prywatnych imprez i z kim się przytula ... bo jeszcze chwila a wszechobecna UE będzie wasze urodziny kontrolować. Ja na moje najbliższe urodziny też zaproszę Władka, a jak Donek albo Angela będą chcieli też wpaść to niech klamkę całują.

Oceń 1 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~grege 23:08:40 | 2014-04-29
UE oraz USA jako test wiarygodności swoich intencji powinny wpisac na listę sankcji osobę Gerharda Schreodera.Niech dalej robi "misia" z Putinem.

Oceń 2 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?