Ławrow grozi działaniami jak w Gruzji

(fot. EPA/Siergiej Chirikow)

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zagroził w środę w wywiadzie dla anglojęzycznej telewizji rosyjskiej RT działaniami takimi jak w Gruzji w 2008 roku, jeśli na Ukrainie będą zagrożone interesy rosyjskie. Dodał, że to USA "kierują show" na Ukrainie. Ławrow podkreślił, że atakowanie Rosjan oznacza atak na Rosję.

 

"Gdyby nasze interesy, legalne interesy, interesy Rosji, były bezpośrednio zagrożone, tak jak były zagrożone na przykład w Osetii Południowej, to zgodnie z prawem międzynarodowym nie widzę innego sposobu niż odpowiedzieć" - powiedział minister, nawiązując do separatystycznego terytorium w Gruzji, dokąd Rosja wysłała swe oddziały w sierpniu 2008 roku. W wyniku kilkudniowej wojny z Gruzją Rosja doprowadziła do oderwania się Osetii Południowej i Abchazji, a następnie uznała ich niepodległość.

 

Szef rosyjskiej dyplomacji uważa, że to Stany Zjednoczone "kierują show" na Ukrainie, gdyż "w czasie wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena w Kijowie poinformowano o wznowieniu operacji antyterrorystycznej", a "decyzję o rozpoczęciu operacji podjęto po przyjeździe do Kijowa dyrektora CIA Johna Brennana".

 

"Nie ma żadnego powodu, aby nie wierzyć, że Amerykanie kierują w najbardziej bezpośredni sposób tym spektaklem" - dodał Ławrow.

 

Minister podkreślił, że Moskwa nie ma wpływu na ludzi działających na wschodzie Ukrainy. "Nie jesteśmy dla nich autorytetem moralnym" - napisano na profilu RT na Twitterze, cytując wypowiedź Ławrowa.

 

Prorosyjscy separatyści okupują od kilku tygodni szereg gmachów państwowych i samorządowych w kilku miastach na wschodzie Ukrainy. Mimo porozumienia w Genewie, zawartego 17 kwietnia przez szefów dyplomacji Ukrainy, USA, UE i Rosji o deeskalacji napięcia we wschodnim regionach Ukrainy, separatyści nie złożyli broni i nie opuścili nielegalnie zajmowanych budynków.

 

We wtorek p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow nakazał powrót do aktywnego etapu działań antyterrorystycznych. Była to bezpośrednia reakcja na odnalezienie w kontrolowanym przez separatystów Słowiańsku ciał dwóch mężczyzn, brutalnie zamordowanych - jak podejrzewa MSW w Kijowie - przez ludzi okupujących budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w tym mieście. Jednym z zabitych jest radny z partii Turczynowa Batkiwszczyna Wołodymyr Rybak, dzień wcześniej porwany z rodzinnego miasta Gorłówka.

 

"Terroryści, którzy wzięli jako zakładników cały region doniecki, torturując ukraińskich patriotów, przekroczyli czerwoną linię. Te zbrodnie są popełniane z całkowitym poparciem Rosji" - oświadczył Turczynow. Ukraiński rząd zwrócił się w środę do Rosji, by przestała wspierać separatystów i publicznie potępiła terroryzm.

 

Departament Stanu USA: Wypowiedź Ławrowa niedorzeczna

 

Departament Stanu USA uznał w środę wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, jakoby Stany Zjednoczone stały za politycznymi niepokojami na Ukrainie, za "niedorzeczną".

 

"Wiele twierdzeń, które wygłosił w wywiadzie (dla anglojęzycznej telewizji rosyjskiej RT), jest niedorzecznych i nie mają one oparcia w faktach" - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki.

 

Poproszona o konkrety Psaki wymieniła postawione przez Ławrowa zarzuty, że USA mają coś wspólnego z ukraińską operacją antyterrorystyczną, że kierują nią bądź ją finansują.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~nic nowego pod słońcem 13:10:50 | 2014-08-24
----------
http://pl.wikipedia.org/wiki/Andriej_Gromyko
----------
Z lat sprawowania funkcji szefa dyplomacji ZSRR na Zachodzie przywarł do niego przydomek Mister Niet (pan „nie”), gdyż jego praca wiązała się ze stosowaniem polityki pozorowanych negocjacji rozbrojeniowych, polegających głównie na ciągłym mówieniu „nie” na wszystkie propozycje dyplomatów zachodnich i jednoczesnej propagandzie przedstawiającej ZSRR jako kraj skłonny do kompromisów.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 00:06:07 | 2014-04-27
Najgorsza jest ta bezsilność wobec kłamstwa. Na razie Polskę tylko oskarżają, a mnie już głowa boli. Łajzy już szukają pretekstu.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 00:03:35 | 2014-04-27
No. I jest git. Doczekaliśmy się. Jesteśmy wprost atakowani. Jazmig, wyświadcz mi przyjemność i nie truj, bo to i tak było nieuniknione! Ale pewnie znajdziesz dziesięć arguementów - w braku możliwości znalezienia dwudziestu :P

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/glos-rosji-polacy-w-zytomierzu-chca-autonomii-a-polski-rzad-rozbi...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 15:33:48 | 2014-04-23
Ale jak to się stroi w piórka, jak to usiłuje zachować pozory troski o naród, o prawa, o wolności. Tyle że z przykrywaniem słonia kołderką niewiele wychodzi - prędzej czy później tłusty paluszek i tak musi wyjść na światło dzienne. Po co więc tyle gry pozorów, skoro najwyraźniej i tak za nic mają wszelkie protesty?

Oceń 7 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~przykreALEprawdziwe 14:28:04 | 2014-04-23
Słuchać ze zrozumieniem - Rosja właśnie powiedziała, ustami Siergieja Ł., że będzie kontynuować napaść na Ukrainę.

Oceń 10 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?