OBWE apeluje do Kijowa i Krymu ws. mniejszości

(fot. EPA/ANDREY SINITSYN)

Na Ukrainie głównymi problemami związanymi z mniejszościami narodowymi są obecnie: polityka językowa i sytuacja na Krymie, gdzie Ukraińcy i Tatarzy znajdują się w niepewnym położeniu - oceniła wysoka komisarz OBWE ds. spraw mniejszości narodowych Astrid Thors.

 

Jej ocenę z wizyt na Ukrainie na przełomie marca i kwietnia opublikowało w piątek OBWE.

 

Thors nawiązuje do kontrowersji wokół tzw. ustawy językowej przyjętej na Ukrainie w 2012 roku, za rządów prezydenta Wiktora Janukowycza, i korzystnej przede wszystkim dla Rosjan. W lutym ustawę odwołał nowy parlament, co przyczyniło się do oskarżeń ze strony Rosji o dyskryminację przez nowe władze w Kijowie mniejszości narodowych. Decyzji o uchyleniu ustawy nie podpisał p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

 

Komisarz OBWE "z zadowoleniem przyjęła informację, że rząd tymczasowy nie ma zamiaru podejmować pospiesznych decyzji dotyczących polityki językowej" - głosi komunikat. Thors wyraziła ocenę, że "nie ma powodu, by parlament ukraiński spieszył się z nowymi decyzjami". Wezwała władze w Kijowie do konsultacji ze wszystkimi mniejszościami, jak i organizacjami międzynarodowymi w celu zapewnienia zgodności przepisów językowych ze standardami europejskimi. "Trzeba również czasu na to, by ocenić zalety i wady ustaw o języku z 2012 roku oraz ich wdrożenie w życie" - dodaje komunikat.

 

Zaznacza dalej, że Thors nadal jest zaniepokojona sytuacją na Krymie. Przytacza jej wypowiedź z 6 marca o tym, że "ludzie na Krymie, w szczególności Tatarzy krymscy i społeczność ukraińska, znajdują się w niepewnym położeniu".

 

Ponadto Thors "pochwaliła wysiłki rządu tymczasowego (w Kijowie) w kwestiach bezpieczeństwa w kraju, w tym rozbrojenie grup zbrojnych, które działają poza ramami obowiązującego prawa" - dodaje komunikat. Zaznacza, że wielu rozmówców Thors wyrażało zaniepokojenie obecnością "grup zmilitaryzowanych o niejasnym statusie".

 

Przedstawicielka OBWE odwiedziła w dniach 23-28 marca Kijów, Donieck, Łuhańsk i Odessę; następnie Kijów w dniach 1-3 kwietnia. Wcześniej, od 4 do 6 marca była na Krymie. Komunikat OBWE zaznacza, że wysoka komisarz ze względu na charakter jej funkcji, wymagającej zaufania, rzadko wypowiada się publicznie. 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, krym, obwe

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?