John Kerry uda się we wtorek do Kijowa

(fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Sekretarz stanu USA John Kerry uda się we wtorek do Kijowa aby zademonstrować poparcie polityczne i ekonomiczne Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy, po opanowaniu przez wojska rosyjskie Krymu - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Departamentu Stanu.

 

Kerry ma przeprowadzić rozmowy z członkami rządu ukraińskiego.

 

"4 marca w Kijowie sekretarz stanu Kerry spotka się z przedstawicielami nowego rządu ukraińskiego, przywódcami parlamentu i członkami społeczeństwa obywatelskiego" - oświadczyła w opublikowanym komunikacie rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.

 

Ten nieprzewidziany wcześniej etap podróży Kerry'ego poprzedzi jego wizyty w Paryżu i Rzymie, gdzie oczekiwany jest w środę i czwartek.

 

Według anonimowego przedstawiciela rządu USA, w Kijowie sekretarz stanu "potwierdzi silne poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy".

 

Wcześniej w niedzielę Kerry potępił "niewiarygodny akt agresji" Rosji wobec Ukrainy i zagroził "bardzo poważnymi konsekwencjami" ze strony Stanów Zjednoczonych i innych państw, w tym sankcjami w celu izolacji gospodarczej Rosji.

 

"Nie można zachowywać się w XXI wieku jak w wieku XIX dokonując inwazji na inny kraj pod całkowicie wymyślonym pretekstem" - powiedział Kerry w programie telewizji CBS.

 

Jednocześnie jednak dodał, że Rosja wciąż może dokonać wyboru na rzecz rozładowania kryzysu.

 

Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że grupa G8 i kilka innych państw wyrażają gotowość do wprowadzenia sankcji zmierzających do gospodarczego izolowania Rosji. Przypomniał, że wartość rubla już obecnie spadła. "Przed Rosją stoją poważne ekonomiczne wyzwania" - powiedział Kerry. Wspomniał o możliwości zakazu wizowego, o zamrożeniu aktywów i izolacji w handlu.

 

Kerry dał też do zrozumienia, że Rosja nie może być pewna swojego miejsca w gronie państw grupy G8, których szczyt ma odbyć się w czerwcu w Soczi.

 

Wspomniany anonimowy przedstawiciel rządu USA powiedział, że Waszyngton rozważa kroki, jakie zamierza podjęć "w niedalekiej przyszłości" aby udzielić Ukrainie pomocy gospodarczej. "Stany Zjednoczone koncentrują się na wsparciu politycznym, gospodarczym i dyplomatycznym, natomiast nie przewidują interwencji wojskowej" - dodał. Przyznał też, że według dostępnych informacji, Rosja uzyskała "całkowitą kontrolę operacyjną" nad Krymem.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~bartek 09:47:37 | 2014-03-03
 Powtorze, bylibysmy w zupelnie innym miejscu,

...

tak w tworkach, w specjalnej sali z długimi rękawami - dziecko przestań ssać palce, idź do szkoły 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a 09:26:10 | 2014-03-03
No i co teraz, a przypominam jak wysmiewano polityke s.p. Prezydenta prof. Lecha Kaczynskiego. Najpierw Gruzja, pozniej Ukraina ... Powtorze, bylibysmy w zupelnie innym miejscu, gdyby nie ogrągły sduuułełełe, rozgrywki TWS i i calego ubectwa. Peoski idioto znowu zniknales w swojej dziupli, ale zrobiles miejsce Dukaczewskiemu, Kwasniewskiemu, Milerowi. Patrzysz w na nich ja w swiety obraz, a to przyzwyczajenie wyniesione z instrumentalnego traktowania wierzacych.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krakow.pl 07:54:02 | 2014-03-03
Powtarzam: Zachód jak dotąd w odpowiedzi na agresywność Moskwy w ogóle nie wykorzystuje możliwości ekonomicznego nacisku jak choćby groźba rezygnacji z rosyjskich surowców (w pierwszej kolejności ropa i gaz)  W następnej kolejności ograniczenie możliwości lokowania środków w zagranicznych bankach, zakaz wjazdu dla rosyjskich dygnitarzy itp.
Jest bardzo prawdopodobne, że  Putin nakręca tę spiralę zagrożenia tylko po to, żeby potem łaskawie "ograniczyć się " do przyłączenia do Rosji w ramach "bratniej pomocy" Krymu (i może jeszcze jakiegoś fragmentu Ukrainy), a demokratyczny Świat Zachodni to przełknie i będzie się cieszył z zażegnania sytuacji "tak małym kosztem"...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?