Kerry apeluje do Rosji ws. integralności Ukrainy

(fot. EPA)

Sekretarz stanu USA John Kerry w odpowiedzi na postawienie części rosyjskich wojsk w stan gotowości oświadczył w środę, że Rosja powinna szanować terytorialną integralność Ukrainy. Zapewnił jednocześnie, że Zachód nie dąży do konfrontacji ws. Ukrainy.

 

"Nie potrzebujemy teraz powrotu do dawnej zimnowojennej konfrontacji. (...) Nie szukamy jej, ale chcemy jasno zaznaczyć, że każdy kraj powinien szanować terytorialną integralność Ukrainy. Rosja zapowiadała, że to zrobi, i myślimy, że jest ważne, by trzymać Moskwę za słowo" - powiedział Kerry w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej MSNBC.

 

"Nie uważamy, że należy to traktować jako kwestię pomiędzy Wschodem a Zachodem, Rosją a Stanami Zjednoczonymi, to nie +Rocky IV+ " - powiedział Kerry, odnosząc się do filmu akcji z 1985 roku, który opowiadał historię walki amerykańskiego boksera z reprezentantem ZSRR.

 

Kerry podkreślił, że ostatnie wydarzenia są szansą dla Zachodu i Rosji na wzmocnienie Ukrainy, która dzięki powołaniu nowego rządu będzie mogła przeprowadzić potrzebne reformy.

 

Sekretarz stanu podkreślił, że Moskwa powinna uszanować wolę zmian na Ukrainie. Jednocześnie Kerry nie dopuszcza możliwości, żeby stawiać ukraińskich obywateli przed kategorycznym wyborem pomiędzy USA i UE z jednej strony a Rosją z drugiej.

 

Prezydent Władimir Putin polecił w środę rosyjskiemu ministerstwu obrony sprawdzenie gotowości bojowej sił okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk. Dzień wcześniej odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, które w całości było poświęcone sytuacji na Ukrainie.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: kerry, ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?