Turczynow został p.o. prezydenta Ukrainy

(fot. EPA/Jurij Maksimow)

Ukraiński parlament upoważnił w niedzielę swego szefa Ołeksandra Turczynowa do pełnienia obowiązków głowy państwa w miejsce Wiktora Janukowycza, który zbiegł z Kijowa i ukrywa się na wschodzie kraju. Do wtorku ma zostać powołana nowa koalicja w parlamencie.

 

Turczynow polecił deputowanym, by do tego dnia uzgodnili kwestie związane z nową większością parlamentarną oraz powołaniem nowego gabinetu.

 

"Polecam szefom frakcji przeprowadzenie niezwłocznych konsultacji w sprawie powołania nowej większości parlamentarnej i utworzenia rządu zaufania narodowego" - oświadczył.

 

Wcześniej kilkudziesięciu deputowanych rządzącej dotychczas Partii Regionów prezydenta Janukowycza napisało podania o opuszczenie jej frakcji parlamentarnej.

 

Wśród kandydatów na nowego premiera wymieniano w niedzielę: uwolnioną dzień wcześniej z więzienia byłą premier Julię Tymoszenko, szefa frakcji parlamentarnej jej partii Batkiwszczyna Arsenija Jaceniuka oraz byłego ministra spraw zagranicznych Petra Poroszenkę.

 

Podczas niedzielnego posiedzenia parlamentu posłowie zwolnili z wykonywania obowiązków ministra spraw zagranicznych Leonida Kożarę oraz szefów kilku innych resortów z ekipy Janukowycza.

 

Rada Najwyższa anulowała także tzw. ustawę językową, która faworyzowała język rosyjski. Ustawa o podstawach polityki językowej dawała przywileje językom mniejszości narodowych w regionach Ukrainy o dużych skupiskach tych mniejszości. Prawo to, które przeforsował Janukowycz, było korzystne przede wszystkim dla etnicznych Rosjan.

 

Sytuacja na Ukrainie rozwija się tak dynamicznie, że frakcja parlamentarna Partii Regionów obarczyła Janukowycza całkowitą odpowiedzialnością za to, co stało się w kraju od początku protestów antyrządowych, które wybuchły w listopadzie 2013 roku.

 

"Przeżywamy jedną z najtrudniejszych i najbardziej tragicznych chwil w historii naszego państwa. Ukraina została ograbiona i porzucona, jednak nie ma to znaczenia wobec tragedii, jaka spotkała dziesiątki ukraińskich rodzin, które straciły swych bliskich po obu stronach konfliktu. Ukraina została zdradzona. Cała odpowiedzialność za to spoczywa na Janukowyczu i jego najbliższym otoczeniu" - głosi oświadczenie frakcji Partii Regionów.

 

Rada Najwyższa Ukrainy ma zebrać się na kolejnym posiedzeniu plenarnym w poniedziałek o godz. 15 czasu polskiego.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?