Unia prosi Ukrainę o utrzymanie jedności kraju

(fot. EPA/Alexey Furman)

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton zaapelowała do ukraińskich polityków o "odpowiedzialne działania", mające na celu utrzymanie integralności terytorialnej i jedności kraju.

 

"Unia Europejska oczekuje, że wszyscy na Ukrainie zachowywać się będą w sposób odpowiedzialny, w celu obrony jedności, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej kraju" - oświadczyła w komunikacie opublikowanym w Brukseli w nocy z soboty na niedzielę.

 

Z podobnym apelem wystąpił nieco wcześniej minister spraw zagranicznych Niemiec, Frank-Walter Steinmeier. O zagrożeniu dla integralności Ukrainy mówił wieczorem polski premier Donald Tusk.

 

Ashton podkreśliła, że UE śledzi rozwój sytuacji w Kijowie "minutę po minucie". Wezwała obie strony konfliktu, zwolenników odsuniętego od władzy przez parlament prezydenta Wiktora Janukowycza oraz opozycję, do "prowadzenia konstruktywnego dialogu, aby odwzajemnić uzasadnione aspiracje demokratyczne narodu ukraińskiego".

 

"Apeluję do każdego, by respektował państwo prawa i konstytucję. Potrzebujemy trwałego rozwiązania kryzysu politycznego" - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji. Zaznaczyła, że rozwiązanie powinno obejmować "reformę konstytucji, powołanie nowego, poszerzonego rządu i stworzenie warunków adekwatnych do przeprowadzenia demokratycznych wyborów".

 

Francja apeluje o spokój w Kijowie

 

Francja cieszy się z niespodziewanego uwolnienia Julii Tymoszenko i apeluje o zachowanie spokoju na Ukrainie - oświadczył nadanym w nocy z soboty na niedzielę szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.

 

"W tej wyjątkowej sytuacji, w której znalazła się Ukraina, Francja, wraz ze swymi partnerami europejskimi, zwraca się z apelem o zachowanie jedności i integralności państwa, jak i powstrzymanie się od przemocy" - napisał Fabius, który udaje się z wizytą do Chin.

 

"Pragniemy poszanowania konstytucji, powołania nowego rządu i przygotowania w jak najkrótszym czasie wyborów" - napisał francuski minister spraw zagranicznych.

 

Laurent Fabius w imieniu Unii Europejskiej wraz z szefami dyplomacji Niemiec i Polski - Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz Radosławem Sikorskim - uczestniczył w negocjacjach między ukraińską władzą a opozycją.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 11:22:15 | 2014-02-23
Czy pokojowe "rozejście się" Czechów i Słowaków to taki zły przykład? Przecież tam nie było ani jednej ofiary smiertelnej!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?