Janukowycz: to przewrót, nie ustąpię

(fot. EPA/TIM BRAKEMEIER)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył w sobotę, że nie ustąpi z urzędu, a wydarzenia w swoim kraju określił mianem zamachu stanu. Szef państwa poinformował, że kiedy opuszczał Kijów, jego samochód został ostrzelany.

 

Janukowycz znajduje się obecnie w Charkowie na wschodzie kraju, gdzie udzielił wywiadu jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych. Gmach administracji prezydenckiej w Kijowie jest opuszczony, a prywatna, dotychczas ściśle strzeżona, rezydencja Janukowycza pod stolicą została otwarta dla ludzi.

 

"Wydarzenia, które zobaczył nasz kraj i cały świat, są przykładem przewrotu państwowego" - powiedział Janukowycz w wywiadzie.

 

"Co będziemy robić dalej? Będę o tym mówił publicznie każdego dnia. Pozostaję na terytorium Ukrainy. Będę apelował do wszystkich obserwatorów międzynarodowych, wszystkich pośredników, którzy uczestniczyli w tym konflikcie politycznym, by powstrzymali bandytów, bo to nie jest opozycja. To są bandyci" - oznajmił.

 

Szef państwa ocenił, że decyzje podejmowane obecnie przez parlament są niezgodne z prawem, a deputowani jego Partii Regionów opuszczają to ugrupowanie, gdyż są do tego zmuszani. "Są ludzie, którzy nie wytrzymali, obawiają się o swoje rodziny, ale są także zdrajcy" - oświadczył.

 

Janukowycz poinformował, że w piątek, kiedy udawał się z Kijowa do Charkowa, jego samochód został ostrzelany. "W Kijowie strzelano do mojego samochodu, ale nie odczuwam strachu. Czuję się odpowiedzialny za państwo" - stwierdził.

 

Janukowycz oświadczył, że były przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak, który podał się w sobotę do dymisji ze względu na chorobę, został pobity.

 

Rybak "został pobity. Przyjechał do mnie. Po drodze strzelali. On prosił, żebym go zabrał. Zabrałem go i wysłałem do Doniecka na leczenie" - powiedział Janukowycz w wywiadzie telewizyjnym.

 

W ocenie prezydenta to, co dzieje się dziś na Ukrainie, przypomina lata międzywojenne.

 

"Widzimy powrót do nazizmu, kiedy w latach 30. w Niemczech, Austrii naziści dochodzili do władzy. Teraz mamy to samo. Zakazują działalności Partii Regionów, Komunistycznej Partii Ukrainy. Piętnują, biją, palą budynki i biura" - podkreślił.

 

Janukowycz podzielił się także swoimi planami na przyszłość. "Odwiedzę inne południowo-wschodnie regiony kraju, który jest na razie dla mnie bezpieczny, czy też bardziej bezpieczny. Nadal będę spotykał się z ludźmi" - oświadczył Janukowycz w wywiadzie telewizyjnym.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook