Sikorski: W Szwajcarii wygrał populizm

(fot. PolandMFA / Foter / CC BY-ND)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ocenił w poniedziałek w Brukseli, że w niedzielnym referendum w Szwajcarii w sprawie ograniczenia imigracji wygrał populizm.

 
"Populizm wygrał, choć bardzo nieznacznie" - powiedział Sikorski dziennikarzom, komentując wyniki referendum, w którym 50,3 proc. głosujących i większość kantonów opowiedziała się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników.  
 
Szef polskiej dyplomacji dodał, że zgadza się z opinią unijnej komisarz sprawiedliwości Viviane Reding, iż "wolności europejskie są niepodzielne, a relacje między UE a takim krajem jak Szwajcaria nie mogą przypominać szwajcarskiego sera".
 
Wygrane nieznaczną większością przez zwolenników ograniczenia imigracji referendum było rozpisane na wniosek populistycznej, liberalno-prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP). Przyjęcie wniosku SVP może zaszkodzić relacjom Szwajcarii z UE, ponieważ Berno będzie musiało w ciągu trzech lat renegocjować porozumienie z 2002 roku lub je anulować. To z kolei może pociągnąć za sobą zmiany w innych umowach dwustronnych. Dotyczą one m.in. rolnictwa, transportu i badań.
 
Już w niedzielę wieczorem Komisja Europejska wyraziła ubolewanie z powodu wyniku szwajcarskiego referendum i zapowiedziała, że zbada jego skutki dla całości relacji UE ze Szwajcarią. Zdaniem UE limity dla pracowników z zagranicy są sprzeczne z zasadą swobodnego przepływu osób między UE i Szwajcarią.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~xzy 21:11:45 | 2014-02-10
Powoli, powoli, ale systematycznie i skutecznie Polska będzie rugowana z rynku "usług" naszych hydraulików, elektryków, oborowych, śmieciarzy itp., przez" Kraje Wspólnoty".Dziwicie się?. To było do przewidzenia. Jeszcze trochę harców Pana Prezesa Kaczyńskiego w stosunku do Rosji, bierności Premiera, a zostaniemy odizolowani od Swiata, ALE WOLNI.  

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mario Bros 20:45:35 | 2014-02-10
W Szwajcarii wygrała demokracja Radziu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~homo sapiens 20:35:55 | 2014-02-10
Panu Sikorskiemu demokracja przeszkadza. Szwajcaria jest wpełni demokratycznym krajem. Polska nie. To może więcej szacunku.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anglia 20:14:07 | 2014-02-10
Kiedy zwycieza nasi jest to zwyciestwo demokracji, kiedy zwycieza inna opcja jest to populizm. Brawo Radku.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook