Jaki jest warunek Unii? Stabilizacja i reformy

(fot. EPA/Maksym Szipenkow)

Warunkiem wsparcia gospodarczego dla Ukrainy będzie względna stabilizacja polityczna oraz reformy - zapowiedziała w poniedziałek rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Chatherine Ashton. Na razie nie wiadomo, na jaką dokładnie pomoc Ukraina mogłaby liczyć.

 

O przygotowywanym przez UE i USA planie pomocy finansowej dla Ukrainy napisał w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal", powołując się na słowa Ashton. UE i USA "opracowują plan - Plan Ukraiński według nazwy, jaką zasugerowałam - odnoszący się do tego, co należy obecnie uczynić w różnych sektorach gospodarki, aby poprawić sytuację" - powiedziała Ashton dziennikowi. Dodała, że pomoc miałaby "różne etapy", a pierwszy z nich dotyczyłby krótkoterminowych potrzeb.

 

Rzeczniczka Ashton, Maja Kocijanczicz tłumaczyła w poniedziałek w Brukseli że rozmowy o ewentualnym wsparciu dla Ukrainy są na bardzo wstępnym etapie. "Najpierw musi ustać przemoc (na Ukrainie - PAP), a strony konfliktu muszą podjąć dialog w celu politycznego rozwiązania kryzysu " - powiedziała Kocijanczicz.

 

Jak dodała, Unia rozważa, w jaki sposób może pomóc Ukrainie w trudnej sytuacji gospodarczej Ukrainy. "Bierzemy pod uwagę szerszy obraz i rozważamy, co i jak możemy zrobić, aby odpowiedzieć na specyficzne potrzeby" - powiedziała. "Wszystko to związane jest z niezbędnymi reformami" - zastrzegła. Oznacza to, że Ukraina musiałaby zaakceptować warunki, od których Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależnił udzielenie jej pożyczki w wysokości 15 mld dolarów.

 

Rzeczniczka przypomniała, że UE już w zeszłym roku zaproponowała Ukrainie wsparcie makrofinansowe w wysokości około 600 mln euro, aby częściowo złagodzić konsekwencje wymaganych przez MFW trudnych reform gospodarczych. Władze w Kijowie uznały jednak tę ofertę za niewystarczającą. Pod koniec zeszłego roku Ukraina wstrzymała przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i zawarła z Rosją porozumienie o pożyczce w wys. 15 mld dolarów oraz obniżce cen gazu.

 

Według Kocijanczicz w połowie tego tygodnia Ashton ponownie uda się do Kijowa na rozmowy z przedstawicielami władz, opozycji i społeczeństwa obywatelskiego. Ewentualne wsparcie dla Ukrainy ma być też jednym z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych UE 10 lutego.

 

Jak napisał "Wall Street Journal" celem planu pomocy dla Ukrainy byłoby przekonanie prezydenta Wiktora Janukowycza do podjęcia reformatorskich kroków, w tym mianowania rządu technokratów. Przedstawiciel USA powiedział dziennikowi, że ta pomoc mogłaby być zebrana w ciągu dwóch tygodni od momentu, gdyby na Ukrainie ustalono skład tymczasowego rządu upoważnionego do rozmów z MFW.

 

Także szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier opowiedział się w poniedziałek w Berlinie za wsparciem Ukrainy "w politycznej fazie przejściowej". Gdy obrana zostanie ścieżka w kierunku politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie "to trzeba też zatroszczyć się o to, by ta trudna droga nie skończyła się gospodarczą katastrofą" - powiedział Steinmeier po rozmowie z tureckim ministrem spraw zagranicznych Ahmetem Davutoglu.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?