W. Brytania: Ateizm podstawą przyznania azylu

(fot. k.kazantzoglou Life is full of surprises!!! :) / flickr.com)

Władze Wielkiej Brytanii przyznały azyl Afgańczykowi ateiście, ponieważ uznały, że w jego kraju groziłaby mu śmierć. To pierwszy przypadek, gdy prawo azylu przyznano osobie niewierzącej na podstawie prawa do wolności przekonań - podkreślają jego prawnicy.

 

Prawo do wolności przekonań, zawarte w konwencji ONZ o uchodźcach z 1951 r., w zamyśle jej twórców miało obejmować mniejszości religijne, a także osoby prześladowane ze względu na przekonania polityczne lub przynależność do określonej rasy, narodowości czy grupy społecznej.

 

Mężczyzna, którego nazwiska nie ujawniono, przybył do Wielkiej Brytanii w 2007 r. w wieku 16 lat, ratując się przed zemstą klanu, z którym jego rodzina była skonfliktowana. W 2013 r. wygasła jego wiza pobytowa. Wychowany w tradycji i wierze muzułmańskiej, w Wielkiej Brytanii zobojętniał na religię i został ateistą.

 

Sprawą 23-letniego Afgańczyka zajęła się działająca nieodpłatnie poradnia prawna działająca przy Uniwersytecie Kentu. Prawni przedstawiciele mężczyzny przekonywali, że w razie powrotu do ojczyzny groziłaby mu kara śmierci za wyrzeczenie się wiary, dlatego musiałby kryć się ze swymi przekonaniami, co jest praktycznie niemożliwe w kraju, w którym islamem przepojone jest życie codzienne i kultura.

 

- Staraliśmy się przekonać władze, że ateista ma takie samo prawo do ochrony przed prześladowaniami, co osoba wierząca ze względu na wyznawaną religię - powiedziała we wtorek Claire Splawn, studentka drugiego roku prawa na Uniwersytecie Kentu, która pomagała Afgańczykowi. - Podjęta decyzja oznacza, że (w ocenie brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych) brak przekonań religijnych sam w sobie stanowi przemyślany i wyznawany z powagą światopogląd - tłumaczyła.

 

- Wolność wyznania dla humanistów, ateistów i innych niewierzących jest tak samo ważnym elementem swobody przekonań, jak dla wierzących możliwość praktykowania religii - podkreśla Andrew Copson z Brytyjskiego Stowarzyszenia Humanistów (British Humanist Association).

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~KP 10:48:48 | 2014-01-15
To jest dowód na to co się stanie jak chrześcijaństwo upadnie. Ateistom, agnostykom i bezwyznianiowcom też odbije się to czkawką.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lex 06:51:21 | 2014-01-15
Muzułmanie dostali prostą wskazówkę, jak należy się ubiegać o azyl w Wielkiej Brytanii.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?