Barroso: był ojcem-założycielem nowej Polski

(fot. EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso złożył wyrazy hołdu dla wielkiego Polaka i Europejczyka, jakim był Tadeusz Mazowiecki. Nazwał go ojcem-założycielem nowej Polski i zjednoczonej Europy.

 

Szef KE zaznaczył, że "z głębokim smutkiem" dowiedział się o śmierci Mazowieckiego. Złożył też kondolencje "w imieniu własnym i Komisji Europejskiej Polsce, rodzinie i przyjaciołom Tadeusza Mazowieckiego".

 

"Chcę złożyć wyrazu hołdu dla tego wielkiego Polaka i Europejczyka, jednego z ojców-założycieli nowej Polski i ponownie zjednoczonej Europy. Był wybitnym i szanowanym mężem stanu, intelektualistą i humanistą, dla którego równie ważne były wolność i solidarność, demokracja i sprawiedliwość, polityczne zaangażowanie i ludzka uczciwość, a także odwaga i odpowiedzialność" - napisał Barroso.

 

Dodał, że Mazowiecki jako "jeden z architektów rozmów okrągłego stołu pomiędzy władzami komunistycznymi a opozycją jest także symbolem pokojowej transformacji demokratycznej".

 

Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Był jednym ze współzałożycieli oraz przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego. Urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat.

 

Merkel przypomniała o poparciu Mazowieckiego dla zjednoczenia Niemiec
 
Kanclerz Angela Merkel przypomniała o poparciu udzielonym w okresie przełomu w latach 1989/1990 przez ówczesnego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego polityce obalenia muru berlińskiego i zjednoczenia obu państw niemieckich.
 
"W przełomowym dla Niemiec okresie Mazowiecki wspierał jako polski premier upadek muru i ponowne zjednoczenie naszego kraju. Tym samym stworzony został nowy fundament dla stosunków między naszymi oboma narodami" - napisała Merkel w telegramie kondolencyjnym do premiera Donalda Tuska po śmierci Mazowieckiego w poniedziałek rano.
 
"Walcząc wytrwale o wolność i samostanowienie, Mazowiecki przyczynił się w sposób, który na zawsze pozostanie w pamięci, do przezwyciężenia autorytarnego bezprawia i do stworzenia jedności Europy" - napisała kanclerz.
 
Merkel podkreśliła, że Niemcy widziały zawsze w Mazowieckim "orędownika bliskich i silnych stosunków polsko-niemieckich" i że taki obraz polskiego polityka zachowają w pamięci.
 
Helmut Kohl: Niemcy winni są Mazowieckiemu wdzięczność
 
Niemcy winni są Tadeuszowi Mazowieckiemu wdzięczność za poparcie udzielone im przez niego po upadku muru berlińskiego oraz za rozpoczęcie nowego rozdziału polsko-niemieckiego porozumienia - napisał były kanclerz Niemiec Helmut Kohl w oświadczeniu dla PAP.
 
"Tadeusz Mazowiecki był szczerym, miłującym wolność człowiekiem i znaczącym politykiem" - napisał Kohl. "Z niemieckiego punktu widzenia należy zaznaczyć, że zawsze był przyjacielem Niemców" - podkreślił polityk CDU, kanclerz RFN, a potem zjednoczonych Niemiec w latach 1982-1998.
 
Kohl podkreślił, że Mazowiecki jako pierwszy demokratycznie wybrany szef polskiego rządu współkształtował na eksponowanym stanowisku przełom i rozpoczęcie nowych czasów. "Niemcy i Europejczycy winni są Tadeuszowi Mazowieckiemu za jego poparcie w dramatycznych dniach i tygodniach po upadku muru berlińskiego i za rozpoczęcie nowego rozdziału polsko-niemieckiego porozumienia przede wszystkim wdzięczność" - napisał Kohl.
 
Mazowiecki i Kohl tworzyli w latach przełomu 1989/1990 podstawy nowych stosunków między Polakami i Niemcami. Przełomem była rozpoczęta 9 listopada 1989 roku wizyta Kohla w Polsce. Podczas mszy w Krzyżowej obaj szefowie rządów objęli się, a gest ten stał się symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Podpisana wówczas wspólna deklaracja, składająca się z 78 punktów, stanowiła zwrot we wzajemnych stosunkach. W kolejnych latach oba kraje podpisały układ graniczny (1990) i traktat o dobrym sąsiedztwie (1991).
 
Zgrzytem we wzajemnych kontaktach było odwlekanie przez Kohla ostatecznego potwierdzenia granicy na Odrze i Nysie, mimo nacisków Mazowieckiego, do chwili odzyskania przez Niemcy pełnej suwerenności w 1990 roku.
 
Prezydent Niemiec Gauck: Mazowiecki dodawał otuchy opozycji w NRD
 
Prezydent Niemiec Joachim Gauck podkreślił w oświadczeniu wydanym w poniedziałek po śmierci Tadeusza Mazowieckiego, że polski polityk swoją postawą dodawał otuchy opozycjonistom w NRD. Ewangelicki pastor należał do osób kontestujących komunistyczny system.
 
"Mocno zakorzeniony w chrześcijańskiej wierze, uważający się za liberalnego konserwatystę Mazowiecki popierał Niemcy na drodze ku zjednoczeniu i wprowadził Polskę ponownie do Europy" - napisał Gauck.
 
Nie tylko Niemcy, lecz cała Europa straciła szczerego bojownika o demokrację i wolność - czytamy w oświadczeniu przekazanym PAP przez biuro prezydenta. "Skromny, lecz uparty, nieprzekupny i niezależny, zawsze gotowy do konstruktywnych rozwiązań - tak działał przed objęciem stanowiska premiera i szczególnie jako pierwszy demokratycznie wybrany premier Polski po wojnie.
 
"Niemcy powinni być mu szczególnie wdzięczni za gotowość do pojednania" - zauważył prezydent Niemiec.
 
Ambasador Izraela: Mazowiecki był przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego
 
Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner złożył Polakom kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Premier Mazowiecki był wielkim przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego - powiedział Zvi Rav-Ner, cytowany w komunikacie ambasady Izraela.
 
"Głęboko współczujemy rodzinie pana premiera Mazowieckiego i całemu narodowi polskiemu" - powiedział ambasador.
 
W komunikacie umieszczonym na stronach ambasady czytamy, że premier Tadeusz Mazowiecki zapisał się w pamięci narodu izraelskiego jako wybitny przywódca i pierwszy premier wolnej Polski. To za jego kadencji miało miejsce odnowienie stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą a Izraelem (w lutym 1990 r.) - podkreślono.
 
W komunikacie zaznaczono, że to również w okresie premierostwa Tadeusza Mazowieckiego państwo polskie zapewniło wsparcie dziesiątkom tysięcy żydowskich imigrantów wyjeżdżających ze Związku Radzieckiego do Izraela.
 
"Premier Mazowiecki, przemawiając do Amerykańskiego Kongresu Żydów w marcu 1990 r., powiedział: +Tak jak w średniowieczu, gdy Polska zapewniła schronienie Żydom uchodzącym przed prześladowaniami, tak samo dziś nie uchylimy się przed humanitarnym obowiązkiem pomocy Żydom sowieckim+" - czytamy w komunikacie.
 
Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek nad ranem, miał 86 lat.
 
 
 
 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.17

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Dawid 14:17:00 | 2013-10-28
Jak go chwali Barosso to bardzo niedobrze. Barosso to były maoista, i jeszcze się z tego cieszy (jak rozumiem, żeby być komunistą, ale maoistą?)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook