OBWE chwali przebieg wyborów w Gruzji

(fot. EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)

Niedzielne wybory prezydenckie w Gruzji były "pozytywne i przejrzyste" - ocenili w poniedziałek obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zaznaczyli, że wolność wypowiedzi, zrzeszania się i przemieszczania została uszanowana.

 

"Tymi pozytywnymi i transparentnymi wyborami naród gruziński potwierdził proces historycznego przekazywania władzy z zeszłego roku" - oświadczył w komunikacie szef misji obserwacyjnej Joao Soares. Odniósł się do wyborów parlamentarnych w 2012 roku, w wyniku których po raz pierwszy w Gruzji przekazanie władzy nastąpiło w sposób pokojowy.

 

"Te uczciwe wybory, po okresie kohabitacji politycznej, mówią mi, że gruzińska demokracja dojrzewa" - dodał Soares.

 

Według OBWE wybory prezydenckie odbyły się w atmosferze "przyjaznej i konstruktywnej", a kandydaci mogli bez przeszkód prowadzić kampanię wyborczą.

 

Wyniki z prawie 99 proc. lokali wyborczych wskazują, że w wyborach zwyciężył kandydat rządzącej koalicji Gruzińskie Marzenie Giorgi Margwelaszwili, uzyskując blisko 62 proc. głosów. Jego najpoważniejszy rywal Dawid Bakradze uznał się za pokonanego. Prezydent Micheil Saakaszwili nie mógł startować w wyborach, ponieważ pełnił urząd przed dwie kadencje z rzędu.

 

44-letni Margwelaszwili, doktor nauk filozoficznych i były rektor tbiliskiego Instytutu Spraw Publicznych, nie jest politykiem. W wystąpieniach telewizyjnych przed zeszłorocznymi wyborami parlamentarnymi popierał utworzoną przez Bidzinę Iwaniszwilego koalicję Gruzińskie Marzenie, a w podzięce otrzymał posady w rządzie. Zdaniem obserwatorów gruzińskiej sceny politycznej brakuje mu charyzmy, a jako prezydent będzie przynajmniej na początku jedynie lojalnym wykonawcą poleceń Iwaniszwilego.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: gruzja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?