Król Albert II abdykuje na rzecz syna

(fot. Voka Kamer van Koophandel Limburg / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Król Belgów Albert II w przemówieniu do narodu w środę ogłosił, że ze względu na zaawansowany wiek i stan zdrowia abdykuje na rzecz swego syna, księcia Filipa. Abdykacja 79-letniego monarchy nastąpi 21 lipca, dzień święta narodowego.

 

"Po 20 latach rządzenia nadszedł już czas, by przekazać pochodnię kolejnemu pokoleniu. Książę Filip jest dobrze przygotowany do zastąpienia mnie, mam do niego pełne zaufanie" - zapewnił wyraźnie poruszony Albert II w wystąpieniu transmitowany przez wszystkie największe media w kraju. "Swą decyzję ogłaszam ze spokojem i ufnością" - dodał. Na koniec powiedział po niemiecku i francusku: "Niech żyje Belgia" .

 

Belgijski premier Elio Di Rupo podziękował Albertowi II za jego rządy. "Z biegiem lat para królewska podbiła serca Belgów. Przez ostatnie 20 lat dzielili z nami liczne radości, ale także bardzo duże smutki" - powiedział szef rządu. Zaznaczył, że książę Filip "z wielką powagą i poczuciem odpowiedzialności przygotował się do pełnienia przyszłych zadań".

 

Od czwartku rząd zacznie przygotowywać się do abdykacji - podał.

 

O planowanym zrzeczeniu się władzy przez Alberta II na kilka godzin przed wystąpieniem króla informowały już najważniejsze belgijskie media. Prywatna telewizja RTL-TVI zaczęła nadawanie specjalnego programu, a dziennik "Le Soir" ogłosił na stronie internetowej: "Król Albert II abdykuje o 18".

 

Będzie to pierwsza abdykacja władcy od uzyskania przez Belgię niepodległości w 1830 roku. Przed Albertem II rządy sprawowało pięciu monarchów. Król w czerwcu obchodził 79. urodziny, w sierpniu przypadałoby 20-lecie jego panowania.

 

Albert II wstąpił na tron w 1993 roku po śmierci swego bezdzietnego brata, króla Baldwina. W 1959 roku poślubił włoską księżniczką Paolę; para ma troje dzieci.

 

Następcą tronu jest 53-letni książę Filip. W 1999 roku ożenił się on z Matyldą d'Udekem d'Acoz, córką wywodzącej się z polskiego hrabiowskiego rodu Anny, z domu Komorowskiej.

 

Choć rola monarchy jest dość ograniczona i sprowadza się do kwestii głównie ceremonialnych, Albert II pełnił ważną misję mediatora w czasie kryzysu politycznego w latach 2010-2011. Pogłoski o abdykacji krążyły już od pewnego czasu, ale uniemożliwić ją miało zaangażowanie Alberta w rozwiązanie kryzysu rządowego.

 

Pogłoski o możliwej abdykacji Alberta II nasiliły się po ogłoszeniu w styczniu abdykacji królowej Niderlandów Beatrycze na rzecz jej syna Wilhelma Aleksandra, który na tron wstąpił 30 kwietnia.

 

W 1999 roku media doniosły, że Albert II ma czwarte dziecko - córkę ze związku pozamałżeńskiego. W połowie czerwca tego roku 45-letnia Delphine Boel zażądała oficjalnego uznania przez ojca; rozprawa miała się odbyć pod koniec czerwca, ale została przełożona na jesień.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: albert ii, belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?