Wielotysięczny protest rolników w Paryżu

Domagając się "możliwości życia z własnej pracy" tysiące rolników przemaszerowały w niedzielę ze zwierzętami gospodarskimi przez Paryż. Protestowali przeciwko rosnącym kosztom produkcji i domagali się zmian w unijnej polityce rolnej.

 

Na trzech wielkich traktorach otwierających pochód widniało hasło "Ceny mleka: supermarkety nas zdradzają".

 

Rolnicy trzymali nad głowami tablice z napisami: "Kiedyś miałem dochód. Ale to już było", "Likwidowane gospodarstwo hodowlane to o siedem miejsc pracy mniej", "VBez rolnictwa nie ma żywności", "Rolnictwa się nie przenosi gdzie indziej".

 

Za traktorami szły krowy różnorakich ras mięsnych i mlecznych.

 

Do manifestacji doszło na wezwanie Federacji Związków Rolników (FNSEA) i młodych rolników (JA) w proteście przeciwko wzrostowi obciążeń i ograniczeń oraz często sprzecznym przepisom, a także zablokowanym cenom i opartym na nich dochodom.

 

Według FNSEA demonstrantów było 11 tys., a według policji - 6 200.

 

Część rolników przyprowadziła ze sobą konie, owce, świnie i inne zwierzęta gospodarskie.

 

"To nie jest ruch humorystyczny - powiedział François Thabuis z JA. - W jakim zawodzie można zaakceptować system, który przynosi straty?". "Równowaga sił z supermarketami jest zawsze dla nas niekorzystna. Za każdym razem, kiedy tracimy, oznacza to znikanie gospodarstw" - dodał, domagając się "uczciwych negocjacji".

 

"Zostaliśmy skonfrontowani z logiką rynków, gdzie ceny ustalane w Chicago lub gdzie indziej od 2007 roku skaczą jak jo-jo na gumce - od najwyższego do najniższego" - powiedział przewodniczący FNSEA Xavier Beulin, odnosząc się do wahań cen zboża i innych upraw paszowych.

 

Do protestu doszło w czasie konfrontacji rolniczych związków zawodowych z ministrem rolnictwa Stephane'em Le Foll, któremu Beulin zarzuca zajmowanie się bardziej sprawami partii socjalistycznej niż sektora rolnego.

 

Rolnicy chcą, by ich żądania wziąć pod uwagę w negocjacjach Wspólnej Polityki Rolnej przez ministrów w Luksemburgu, w których Le Foll, jak sam podkreślił, chce przesunięcia subsydiów na korzyść gospodarstw hodowlanych z dotychczasowych ich największych beneficjentów - wielkich farm zbożowych.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook