By udaremnić strajk - mobilizacja nauczycieli

Rząd premiera Antonisa Samarasa ogłosił dekret o mobilizacji nauczycieli szkół średnich, aby udaremnić strajk zapowiedziany przez jedyny w kraju związek zawodowy pracowników tego sektora OLME na 17 maja, dzień, w którym zaczynają się egzaminy.

 

Ogłoszony w sobotę w Dzienniku Ustaw dekret o "przymusowej mobilizacji", o którym piszą w niedzielę wszystkie greckie dzienniki, przewiduje karę do kilku miesięcy więzienia dla nauczycieli, którzy mu się nie podporządkują i nie stawią w dniu strajku do pracy.

 

Minister oświaty w konserwatywnym rządzie greckim Konstantinos Arwanitopulos tak uzasadnił konieczność ogłoszenia dekretu o mobilizacji nauczycieli: "Rząd ma obowiązek zagwarantować normalny przebieg egzaminów zagrożony decyzją OLME o strajku".

 

Po raz pierwszy od przywrócenia demokracji w Grecji w 1975 roku "rząd przyjął postawę władzy dyktatorskiej" - zareagował na ogłoszenie dekretu Dimitris Papadimulis, deputowany głównej partii opozycyjnej Syriza.

 

Przypomniał on, że rządzący Grecją konserwatyści już po raz trzeci w ciągu ośmiu miesięcy ogłaszają mobilizację pracowników jednego z sektorów pracowniczych, który właśnie ogłasza strajk.

 

OLME ma w tych dniach podjąć decyzję, czy odwołać strajk.

 

Związek ten, jak podkreślają greckie media, rzadko ucieka się do broni strajkowej, jednak ostatni strajk nauczycieli szkół średnich w 2006 roku trwał 25 dni. Poprzedni, z 1997 roku, 9 tygodni. Oba przyniosły podwyżki płac nauczycielskich.

Wspomóż Nas
Tagi: grecja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook