Szef dyplomacji USA w Europie i na Bliskim Wsch.

(fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry w niedzielę udaje się z kilkudniową wizytą do Europy i na Bliski Wschód. Nowy sekretarz stanu odwiedzi w sumie dziewięć krajów i będzie to jego pierwsza zagraniczna podróż - poinformował we wtorek Departament Stanu.

 
Podczas wizyty, która potrwa do 6 marca, John Kerry odwiedzi Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Włochy, Turcję, Egipt, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland. Zaznaczyła, że Kerry skupi się na sprawach konfliktów w Mali, Syrii i Afganistanie.
 
Sprecyzowała, że podczas odwiedzin w Berlinie, gdzie mieszkał jako dziecko, szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z młodymi Niemcami.
 
W trakcie wizyty w Paryżu - dodała Nuland - Kerry spotka się z "wysokimi przedstawicielami francuskich władz", aby omówić sytuację w Mali, gdzie Francja dokonała niedawno interwencji wojskowej.
 
W Rzymie sekretarz stanu USA będzie rozmawiał z przedstawicielami syryjskiej opozycji. "Nie może się doczekać, by wysłuchać, co zdaniem syryjskiej opozycji powinniśmy zrobić, a także opinii swoich odpowiedników, którzy wspierają opozycję w Syrii" - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu.
 
Następca Hillary Clinton ma poruszyć kwestię Syrii, gdzie od połowy marca 2011 r. trwa rewolta przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, z władzami Turcji, Egiptu i Kataru.
 
Ponadto w Egipcie Kerry spotka się z lokalnymi przedstawicielami politycznymi w celu "zachęcenia do dialogu politycznego i reform ekonomicznych". Będzie również rozmawiał z sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej Nabilem al-Arabim.
 
Podczas podróży Kerry'ego po Bliskim Wschodzie nie przewidziano wizyty w Izraelu ani na terytoriach palestyńskich. Według doniesień medialnych sekretarz stanu ma się tam udać wraz z prezydentem Barackiem Obamą pod koniec marca.
 
Agencja AFP zwraca uwagę, że Hillary Clinton w swoją pierwszą służbową podróż udała się do Azji. Według rzeczniczki Departamentu Stanu John Kerry wkrótce odwiedzi i ten region świata. 
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook