College dla bezdomnych przyciąga setki

(fot. swlstg-tr.nhs.uk)

Już setki studentów ma otwarta jesienią szkoła dla bezdomnych w Londynie. Zajęcia w college'u Recovery (ang. wyzdrowienie, powrót do normy) obejmują naukę czytania i pisania, kursy pierwszej pomocy i wiedzy o tym, jak przeżyć na ulicy, jak i zajęcia z muzyki.

 

To pierwsza tego rodzaju szkoła w Wielkiej Brytanii - pisze portal BBC News. Uruchomiła ją w Southwark w aglomeracji londyńskiej organizacja St Mungo's, od lat zajmująca się bezdomnymi. Miał być to eksperyment, ale zainteresowanie przeszło oczekiwania. Wraz z początkiem drugiego semestru college prowadzi 60 kursów.

 

Najbardziej popularne okazały się zajęcia ze wzmacniania wiary w siebie i poczucia własnej wartości - mówi jeden z organizatorów Andy Williams, co jest dowodem, jak bezdomność niszczy te cechy i izoluje ludzi.

 

O tym, jak ważne są dla niego te zajęcia, mówi BBC Steve, który by wziąć w nich udział dojeżdża z dwiema przesiadkami z północnego Londynu. Steve ma ponad 50 lat, przeżył depresję i alkoholizm. Teraz nadrabia braki w edukacji - szkołę opuścił, gdy miał 12 lat. Jest przekonany, że "mieć trochę wiary w siebie" oznacza wielką różnicę.

 

Inne kursy dotyczą życia na ulicy. Bezdomni uczą się, jak przeżyć za małe pieniądze, na czym polega przedawkowanie narkotyków, jak udzielić pierwszej pomocy. Ale powodzenie szkoły wskazuje, że bezdomni potrzebują czegoś więcej niż tylko doraźnej pomocy. Część kursów dotyczy praktycznych umiejętności pomocnych w znalezieniu pracy. Po ukończeniu sześciu kursów w "Recovery" absolwenci mogą ubiegać się o dostęp do bardziej formalnych placówek. College ma kontakty ze szkołami dla dorosłych: City Lit w Londynie i Ruskin College w Oxfordzie.

 

Do Recovery College chodzi 395 osób. Jak zauważa BBC, status "studenta" jest ważny dla ludzi, którzy przywykli raczej do innych określeń; oni sami chwalą to, że szkoła ma własny, oddzielny budynek. Stuart Bakewell z St Mungo's uważa, że szkoła wprowadza do ich życia element ładu, ale jednocześnie nie narzuca wymogów takich, jak normalne szkoły. Nie ma czesnego ani warunków przyjęcia. Studenci pomagają w układaniu i prowadzeniu zajęć.

 

Jeden z nich, David, ponadpięćdziesięcioletni, mówi, że traktuje college jako start od nowa i sposób na ułożenie relacji z ludźmi, które nie powiodły się w przeszłości. - To jest szansa na to, żeby dowiedzieć się, co poszło nie tak. Jedziemy na tym samym wózku, musimy to jakoś naprawić - tłumaczy.

 

Mówi też, jak ważne jest samo przebywanie w klasie z innymi osobami dla ludzi, którzy inaczej spędzaliby wiele godzin w samotności. Tym ważniejszy jest - dodaje BBC - wspólny śmiech w klasie dla bezdomnych, których życie jest wystawione na szwank i niebezpieczne, często uwikłane w nałogi.

 

St Mungo's uważa, że wyciągnięcie ich z życia na ulicy to dopiero początek. W planach ma zaangażowanie uczniów college'u w wolontariat w jednym z londyńskich muzeów. Bezdomnych w Londynie przybywa; według organizacji liczba osób śpiących pod gołym niebem wzrosła w ciągu roku o ponad 40 procent.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~BEZDOMNA 11:45:59 | 2013-03-04
Oczywiscie, uczyc ludzi bezdomnych jak przezyc na ulicy....to tak jak chorego uczyc kopac sobie grob...To jest totalne nieporozumienie.
Przezyc na ulicy to bezdomni moga ich nauczyc....
Powiem wam ludzie,ktorzy to cztacie,ze w innym kraju idzie jeszcze przezyc,jest wieksza kultura dla takich jak my,mniej naglasniaja a wiecej pomagaja,nie tylko materializm...prawdziwosc wyraza sie ze traktuja nas jak ludzi nie jak wyrzutkow.Tu nas widza,niestety w naszym kraju widzicie nas tylko w swieta na potrzeby mediow.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~m 20:25:24 | 2013-01-31
super pomysl ... praktyczna pomoc 100%

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a 10:00:23 | 2013-01-31
Chwałą Panu, za takie formy pomocy dlla bezdomnych.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook