Irak: W zamachu zginęło 20 szyitów

Święto Arbain kończy 40-dniową żałobę po wnuku Mahometa, imamie Husajnie - jednej z najważniejszych postaci szyizmu. Zginął on w roku 680 w walce z wojskami kalifa Jazyda. Pielgrzymi z całego Iraku i z zagranicy upamiętniają przywiezienie odciętej głowy imama z Damaszku na miejsce jego śmierci i zarazem pochówku w Karbali. (fot. PAP/EPA)

Co najmniej 20 szyickich pielgrzymów zginęło w wybuchu samochodu-pułapki w czwartek na południe od Bagdadu - poinformowała iracka policja. Pielgrzymi wracali do domów po kulminacji obchodów święta Arbain, jednego z najważniejszych dla szyitów.

 

Do zamachu doszło w godzinach popołudniowych w zamieszkanym w większości przez szyitów mieście Musajab, ok. 60 km na południe od stolicy Iraku.

 

Wśród ofiar śmiertelnych są dzieci, co najmniej 50 osób zostało ponadto rannych. Samochód-pułapka wybuchł w czasie, gdy miliony szyitów przemieszczają się po kraju w związku z obchodami święta Arbain w świętym mieście Karbala w środkowym Iraku.

 

Źródła policyjne i medyczne podały, że samochód-pułapka eksplodował na parkingu, na którym zbierali się szyici przygotowujący się do powrotu do Bagdadu i północnych części kraju.

 

Święto Arbain kończy 40-dniową żałobę po wnuku Mahometa, imamie Husajnie - jednej z najważniejszych postaci szyizmu. Zginął on w roku 680 w walce z wojskami kalifa Jazyda. Pielgrzymi z całego Iraku i z zagranicy upamiętniają przywiezienie odciętej głowy imama z Damaszku na miejsce jego śmierci i zarazem pochówku w Karbali.

 

To drugi w ciągu kilku dni atak terrorystyczny w Musajabie; w poniedziałek w wybuchach zginęło tam siedem osób, w tym trzy kobiety i dwoje dzieci. Według tamtejszych władz ofiary zaatakowano tylko dlatego, że były szyitami.

 

W obawie przed atakami na tle wyznaniowym na czas obchodów w regionie Karbali rozmieszczono 35 tys. żołnierzy i policjantów. Na drogach ustawiono punkty kontrolne, bezpieczeństwa pilnują też siły powietrzne.

 

Od amerykańskiej inwazji na Irak i obalenia Saddama Husajna, który zakazał szyickich świąt religijnych, przy okazji święta Arbain często dochodzi do zamachów. Najnowszy akt terroru nastąpił po niemal dwóch tygodniach protestów przeciwko szyickiemu premierowi Nuriemu al-Malikiemu; w demonstracjach w zachodniej prowincji Anbar uczestniczyły tysiące przedstawicieli sunnickiej mniejszości.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?