Apelują o przyspieszenie transformacji w Syrii

(fot. EPA/STR)

Przywódcy krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) zaapelowali we wtorek, na zakończenie dorocznego szczytu, o przyspieszenie transformacji politycznej w ogarniętej konfliktem Syrii. Wezwali też Iran, by zaprzestał ingerencji w politykę krajów GCC.

 

"Apelujemy do społeczności międzynarodowej o poważne i pilne kroki na rzecz zaprzestania masakr i ataków, które godzą we wszelkie prawa religijne oraz międzynarodowe, a także w zasady humanitarne" - głosi oświadczenie Rady w sprawie Syrii, wydane na zakończenie dwudniowego szczytu w stolicy Bahrajnu, Manamie.

 

Kraje GCC zaapelowały także o "zapewnienie wszelkiej pomocy humanitarnej" ludności Syrii. Kraje Rady wyraziły również "głębokie zasmucenie z powodu dalszego rozlewu krwi niewinnych ludzi i destrukcji miast oraz infrastruktury", o co obwiniają reżim w Damaszku.

 

W komunikacie końcowym wyrażono także "sprzeciw i potępienie wobec trwającej ingerencji Iranu" w sprawy Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Arabia Saudyjska, Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Oman).

 

W ten sposób, jak zauważa agencja Reutera, sześć krajów-sojuszników Stanów Zjednoczonych podkreśliło nieufność wobec regionalnego rywala.

 

Minister spraw zagranicznych Bahrajnu szejk Chalid ibn Ahmad ibn Muhammad al-Chalifa tłumaczył, że zagrożenie dla regionu stanowi m.in. "technologia wykorzystywana w obiektach nuklearnych" Iranu.

 

Jak poinformowano, 30 stycznia w Kuwejcie ma się odbyć międzynarodowa konferencja darczyńców w sprawie Syrii w celu pozyskania pomocy humanitarnej dla syryjskich cywilów. W konflikcie między zwolennikami a przeciwnikami reżimu Baszara el-Asada, który trwa już 21 miesięcy, zginęło ponad 44 tys. ludzi - twierdzi opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

 

Kraje GCC od dawna wzywały Asada do ustąpienia, a w listopadzie uznały nowo powstałą syryjską koalicję opozycyjną za prawowitego reprezentanta Syryjczyków.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:23:01 | 2012-12-25
To są fałszywi, zdeprawowani łajdacy. Rozpętali wojnę w Syrii, finansują agresję na ten kraj, mordowanie jego mieszkańców i bezczelnie nazywają to transformacją.

Ich obłuda jest niemniejsza od obłudy Anglików i Amerykanów.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook