Odsłonięto szopkę na Placu św. Piotra

Na Placu świętego Piotra odsłonięto w Wigilię po południu szopkę, która w tym roku jest darem włoskiego regionu Basilicata dla Watykanu. Jest to szopka wyjątkowa; przedstawia słynny pejzaż historycznego centrum miasta Matera, przypominający scenerię Betlejem.

 

Szopka ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych, ustawiono w niej ponad 100 figur i figurek. Jej dodatkowym walorem jest niezwykłe, nowoczesne oświetlenie, stosowane w kinematografii.

Autorem całej kompozycji jest Francesco Artese, artysta z Matery, który buduje szopki na całym świecie od ponad 30 lat. Wystawiał je między innymi w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Paryżu, Dublinie, Betlejem i w Warszawie.  Matera (ok. 60 tys. mieszkańców) słynie ze starego kamiennego miasta Sassi, które w 1993 r. wpisano na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na Placu świętego Piotra wprowadził 30 lat temu Jan Paweł II.

Kulminacją watykańskich uroczystości wigilijnych będzie wieczorem w poniedziałek zapalenie świeczki pokoju przez Benedykta XVI w oknie Pałacu Apostolskiego.

Zwyczaj ten sięga Wigilii 1981 roku, kiedy Jan Paweł II zapalił świeczkę na znak solidarności z ojczyzną, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

O godzinie 22.00 w bazylice świętego Piotra rozpocznie się Pasterka pod przewodnictwem Benedykta XVI.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?