Afganistan: szef MSZ spotkał się z żołnierzami

(fot. PAP/Paweł Supernak)

Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się w niedzielę z polskimi żołnierzami stacjonującymi w bazie Bagram w Afganistanie. Życzył im bezpiecznych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

 

"Życzę, żeby święta były bezpieczne i spokojne, żeby następne były z rodzinami i aby dowódcy mogli zameldować powrót kontyngentu w tym samym składzie, w którym wyjechaliście" - powiedział minister podczas spotkania opłatkowego.

Szef MSZ w rozmowie z dziennikarzami chwalił profesjonalizm polskich żołnierzy służących w Afganistanie. "Będziemy nadal szkolić Afgańczyków, zarówno w wymiarze policyjnym, jak i wojskowym. Będziemy kontynuowali stypendia, pomoc rozwojową, tak abyśmy po 2014 roku mogli powiedzieć, że wykonaliśmy kawałek solidnej roboty i nasze cele w Afganistanie, czyli ustabilizowanie konstytucyjnego rządu, zostały osiągnięte" - zapowiedział Sikorski.

Żołnierze, z którymi rozmawiali dziennikarze, mówili, jak spędzą święta. "Doskwiera nam brak rodziny, długie przebywanie poza krajem. Generalnie czeka nas praca, nie mamy tutaj dni wolnych. Będziemy próbowali stworzyć przynajmniej pozory świątecznej atmosfery. Na pewno będzie uroczysta wigilia" - powiedział major Artur Woźniak.

Por. Małgorzata Lipińska-Kozera podkreśliła, że ciężko będzie wytrzymać święta z dala od domu. "Brakuje rodziny, dzieci, męża. Nie będzie łatwo, ale atmosfera wśród żołnierzy w Bagram jest życzliwa i rodzinna. Będzie tradycyjna, polska wigilia, dzielenie się opłatkiem, szykujemy sobie prezenty" - powiedziała.

Sikorski miał w niedzielę odwiedzić polskich żołnierzy w Ghazni, jednak uniemożliwiły mu to złe warunki pogodowe.

12. zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie liczy 1800 żołnierzy i pracowników wojska, czyli o 700 osób mniej niż poprzednia. NATO ustaliło w maju, że po 2014 Sojusz nie będzie uczestniczył w misjach bojowych. Będzie działał w ramach wsparcia i szkoleń. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?