3 procent Greków wierzy politykom

(fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

3 proc. greckich respondentów wierzy rodzimym politykom, a ponad dwie trzecie spodziewa się, że w najbliższych latach sytuacja w kraju jeszcze się pogorszy - wynika z sondażu ośrodka Kapa Research. Dalej rośnie też poparcie dla opozycji, a słabnie - dla rządzącej koalicji.

 

Jak pokazuje sondaż, rośnie społeczne poparcie dla partii opozycyjnych z obu stron sceny politycznej. Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA) stałaby się najsilniejszym ugrupowaniem w parlamencie z poparciem 23,1 proc. wyborców (w czerwcu 20,7 proc.). Z kolei radykalnie prawicowy Złoty Świt mógłby liczyć na 10,4 proc. głosów (w czerwcu 7,5 proc.).

Wzrost notowań partii opozycyjnych odbywa się kosztem współrządzącej, konserwatywnej Nowej Demokracji (ND) - poparcie dla niej spadło z 23,6 proc. w czerwcu do 20,6 proc. obecnie.

Z opublikowanego w piątek badania wynika również, że zaledwie 3 procent badanych wierzy greckim politykom, a dwie trzecie negatywnie ocenia zarówno rząd, jak i SYRIZĘ, obecnie najsilniejsze ugrupowanie opozycyjne. Z drugiej strony zdaniem większości ankietowanych rząd powinien dostać więcej czasu na rozwiązanie problemów kraju.

Dwie trzecie respondentów jest ponadto przekonanych, że sytuacja w kraju w najbliższych latach ulegnie pogorszeniu. W Grecji, gdzie bezrobocie wynosi obecnie rekordowe 25,4 proc. (dwukrotność średniej unijnej), największym zmartwieniem pozostaje zdobycie lub utrzymanie pracy oraz strach przed jej utratą.

W środę parlament poparł plan radykalnych oszczędności budżetowych na sumę 13,5 mld euro w latach 2013-2014, a w nocy z niedzieli na poniedziałek odbędzie się z kolei głosowanie nad projektem budżetu na 2013 rok.

Od tych decyzji pożyczkodawcy Grecji (UE i MFW) uzależniają wypłatę pomocy finansowej. O odblokowaniu kolejnej transzy pakietu mają rozmawiać ministrowie finansów strefy euro w najbliższy poniedziałek.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook