W Hiszpanii bezrobocie przekroczyło 25 proc.

Stopa bezrobocia w pogrążonej w kryzysie Hiszpanii wzrosła do rekordowo wysokiego poziomu 25,02 proc., a w perspektywie są dalsze redukcje zatrudnienie, związane w realizowanym przez rząd drastycznym programem oszczędnościowym.

 

Hiszpański urząd statystyczny poinformował w piątek, że bezrobocie osiągnęło 25,02 proc. w trzecim kwartale br.; w drugim kwartale wynosiło 24,6 proc. Pracy nie ma 5,8 miliona Hiszpanów. Agencja Reutera odnotowuje, że w Unii Europejskiej tylko Grecja ma większe bezrobocie.

 

Wśród ludzi do 25. roku życia bezrobocie przekracza 50 proc.

 

Główne hiszpańskie organizacje związkowe zwołały strajk generalny na 14 listopada; zbiegnie się on z podobnymi akcjami w Portugalii i Grecji, organizowanymi w proteście przeciwko rządowym posunięciom oszczędnościowym i reformom.

 

Rząd hiszpański wprowadza przedsięwzięcia oszczędnościowe, reformy finansów i rynku pracy, starając się zredukować deficyt budżetowy i uspokoić obawy inwestorów o stan hiszpańskiej gospodarki.

 

Strefa euro przyznała już Hiszpanii pożyczkę wysokości 100 miliardów euro na pomoc dla banków, które najbardziej ucierpiały, kiedy w 2008 roku pękła bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości. Gospodarka hiszpańska przeżywa recesję. Prognozy na ten rok mówią o spadku gospodarczym o 1,5 proc., a w roku 2013 spadek ma wynieść 0,6 proc. Pod koniec września hiszpański rząd przyjął projekt budżetu na rok 2013 przewidujący oszczędności i cięcia wartości 40 mld euro.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~PanSatyros 17:32:12 | 2012-10-26
A przedewszystkim trzeba wziąć się za 'wychowywanie' południowców. Narody takie jak Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, nie potrafią pracowac. Taka smutna prawda. Ich dotychczasowy model pracy to było spedzenie kilku godzin po za domem przerywane wspólną celebracją posiłków, sieta i innymi. Wystarczy porównać ich tempo prac fizycznych z np. Polskim/Niemieckim/Czeskim. A przy tym wszystkim sprzedaż np. nowych samochodów była do niedawna najwieksza własnie w Hiszpani.
Niestety nie ma nic za darmo.

Anyway - całkiem niedawno obiło mi się o uszy - od współpracowników jednego z prezesów włoskiego Fiata conieco na temat wydajności pracy Włochów. Otóż jeden człowiek jedną decyzją zwiększył wydajnosc pracy o kilkanascie procent. A jak to zrobił? A no usunąl z zakładu w Pomigliano automaty z kawą... Skończyło się stanie godzinami przy nich pracowników...
Nie ma nic za darmo.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 15:02:41 | 2012-10-26
Właściwie to za socjalizmu w Polsce była praca. Gdy rozmawiam z bliskimi, to powtarzają, że mogli się realizować zawodowo i nie było takich problemów jak obecnie.
W efekcie PRL zbankrutowała i straciło pracę kilka milionów ludzi w ciągu kilku miesięcy.

W PRL nie było obecnych problemów, bo nie było niczego. Sklepy puste, kartki na towar i bezwartościowe złotówki.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mmm 13:13:06 | 2012-10-26
 Właściwie to za socjalizmu w Polsce była praca. Gdy rozmawiam z bliskimi, to powtarzają, że mogli się realizować zawodowo i nie było takich problemów jak obecnie. Nie pamiętam gdzie dokładnie (Wpolityce czy NowyEkran), ale był artykuł jak jeden z UBeków krytykował solidarnościowca za to, że min., obecnie nie ma pracy. Jak mówił, "żawsze zwalczał takich ludzi". Teraz mamy kapitalizm i 2 mln bezrobotnych. Pan Prezydent mówi przez tubę radia, że w Polsce nie ma kryzysu, a ja szukam jakiejkolwiek pracy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~I'm MAris 12:28:53 | 2012-10-26
nie można w nieskończoność promować socjalizmu... Hiszpania może się obudzi... my w Polsce znamy to na wskroś, a oni dopiero się uczą....

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?