Groźba terrorystycznych zamachów na Bali

(fot. antwerpenR flickr.com)

Policja indonezyjska oświadczyła, że posiada wiarygodne informacje na temat zagrożenia terrorystycznego na Bali - podała w środę agencja AFP. Do zamachów miałoby dojść w piątek, kiedy przypada rocznica ataków terrorystycznych z 2002 roku na tej wyspie.

 

Wiceszef lokalnej policji I Ketut Untung Yoga Ana zapewnił, że wprowadzone zostaną nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. - Wzmocniona będzie ochrona wszystkich lotnisk i portów na Bali - wyjaśnił.

 

Dodał, że celem planowanych ataków mieli być gospodarze uroczystości związanych z 10. rocznicą zamachów lub ważne osobistości, które będą w nich uczestniczyć. Nie chciał podać szczegółów.

 

Australijski dziennik "The Australian" pisze, że zagrożenie dotyczy głównych obchodów w kurorcie Jimbaran na południu wyspy. W piątek rano wezmą w nich udział m.in. prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono oraz premier Australii Julia Gillard, a także setki osób, które przeżyły ataki. Inne obchody odbędą się tego samego dnia w popularnym wśród turystów kurorcie Kuta, w którym doszło do zamachów.

 

Bezpieczeństwa podczas uroczystości będą strzegły ponad 2 tys. policjantów i żołnierzy, a także australijskie siły bezpieczeństwa - poinformował I Ketut Untung Yoga Ana.

 

Zamachy z 12 października 2002 roku były najkrwawszymi atakami terrorystycznymi w historii Indonezji. Zginęły w nich 202 osoby, głównie zagraniczni turyści, w tym polska dziennikarka Beata Pawlak. Wśród ofiar było 88 Australijczyków. Ataki m.in. w klubie nocnym w kurorcie Kuta przeprowadziło powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie terrorystyczne Dżimah Islamija.

 

Ostatni większy zamach w Indonezji miał miejsce w 2009 roku, gdy w dwóch luksusowych hotelach w Dżakarcie zginęło dziewięć osób.

 

Według analityków Indonezję gotowe są zaatakować organizacje terrorystyczne, słabsze od Dżimah Islamija. W ostatnich miesiącach rozbito kilka z nich. W marcu na Bali policja zabiła pięciu terrorystów, podejrzanych o planowanie zamachów na wyspie. Na początku września wykryto plan zaatakowania parlamentu w Dżakarcie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?