Maratończyk z Płd. Sudanu pod flagą olimpijską

(fot. EPA/ANDY RAIN)

 Pochodzący z Południowego Sudanu maratończyk Guor Marial, który od dzieciństwa mieszka w Stanach Zjednoczonych, dostał od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zgodę na start w igrzyskach pod flagą z pięcioma kółkami, gdyż nie może reprezentować żadnego kraju.

 

28-letni sportowiec deklaruje przynależność do Południowego Sudanu - państwa, które powstało w ubiegłym roku w wyniku wojny domowej. Kraj nie posiada jeszcze właściwego komitetu olimpijskiego, w związku z czym nie jest oficjalnie członkiem MKOl i nie może zgłaszać zawodników na igrzyska.

 

"Południowy Sudan nareszcie ma swoje miejsce na świecie. Choć nie będę występował z flagą tego kraju, samo państwo zostało zauważone i istnieje. Spełniły się moje marzenia, jest nadzieja dla mojej ojczyzny" - skomentował decyzję wzruszony Marial.

 

Biegacz nie może z kolei reprezentować USA, ponieważ nie ma amerykańskiego obywatelstwa, a jedynie pozwolenie na pobyt stały. Wcześniej posiadał status uchodźcy - jako ośmioletnie dziecko uciekł do Stanów Zjednoczonych z pogrążonego w konflikcie zbrojnym Sudanu, w którym zmuszano go do niewolniczej pracy.

 

Maratończyk miał możliwość reprezentować barwy Sudanu, bowiem taką propozycję złożył mu tamtejszy komitet olimpijski. Odmówił jednak, ponieważ - jak zaznaczył - nie czuje się obywatelem kraju, w którym zginęło 28 członków jego rodziny.

 

Marial zakwalifikował się do londyńskich igrzysk w ubiegłym roku, pokonoując dystans maratonu w czasie 2:14.32, ale udało mu się jeszcze potem poprawić ten rezultat.

 

"Obywatele Południowego Sudanu muszą na co dzień stawiać czoła wielu problemom. Jeśli osiągnę coś w Londynie, to im pomogę. Dlatego codziennie wstaję rano, zakładam buty i trenuję" - powiedział.

 

MKOl pozwolił rywalizować w Londynie pod flagą olimpijską także trzem zawodnikom z Antyli Holenderskich, które przestały być autonomicznym krajem. Nie jest to sytuacja bez precedensu - w 1992 roku sportowcy z Jugosławii nie mogli wystąpić w swoich barwach, ponieważ doszło wówczas do rozpadu kraju.

 

Jak zaznaczył rzecznik prasowy MKOl Mark Adams przypadek Mariala jest pierwszy i jedyny w swoim rodzaju.

 

"Guor Marial pojawił się znikąd, a teraz osiąga czasy, które pozwolą mu na zajęcie miejsca w drugiej dziesiątce. To naprawdę zadziwiające" - podkreślił Adams.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Modlitwa za Sudan 14:21:53 | 2012-07-22
Korzystając z okazji, zapraszam do modlitwy za oba Sudany: http://www.facebook.com/ModlitwazaSudan .

Błogosławionej niedzieli!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?