Hollande i Merkel mówią jednym głosem?

(fot. EPA/Christophe Karaba)

Prezydent Francji Francois Hollande, który w środę, w przededniu szczytu UE, spotkał się w Paryżu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, zapewnił, że oba kraje pragną pogłębienia europejskiej unii monetarnej. Obserwatorzy wskazują jednak na znaczne rozbieżności.

 

Merkel powiedziała na tym spotkaniu: - Potrzebujemy więcej Europy i jesteśmy co do tego zgodni. Potrzebujemy Europy, która funkcjonuje. I potrzebujemy Europy, która sobie nawzajem pomaga.

 

Agencja dpa odnotowuje, że Hollande i Merkel informowali o postępach w poszukiwaniu dróg wyjścia z kryzysu euro. Francuski premier mówił m.in.: - Integracji tyle, ile trzeba, solidarności tyle, ile tylko możliwe.

 

Agencja dpa pisze, że dotychczas stosunki Berlin-Paryż były "kłótnią małżeńską", strony "dąsały się" i "politycznie kopały po kostkach", ale "w przededniu decydującego szczytu UE na razie oficjalnie wszystko puszczono w niepamięć".

 

Według dpa Merkel i Hollande "jednym głosem wzywali w środę wieczorem do postępu na drodze wychodzenia z kryzysu". "Nieśmiałe uśmiechy, uścisk dłoni - jedność dla opinii publicznej" - podsumowuje niemiecka agencja.

 

Associated Press informuje z Paryża, że Merkel wyraziła nadzieję, iż przywódcy europejscy przyjmą w tym tygodniu wart 130 miliardów euro pakiet stymulujący wzrost. Według AP jest to ze strony Merkel gest wobec Hollande'a mimo różnic dotyczących sposobu wyjścia z kryzysu zadłużenia. Agencja wyraża też opinię, że ów "pakt wzrostu" był "jedynym oczywistym obszarem porozumienia", kiedy Hollande i Merkel przystępowali w środę do rozmów.

 

Agencja dpa wskazuje, że stanowiska Merkel i Hollande'a wobec kryzysu różnią się - prezydent Francji w odróżnieniu od kanclerz Niemiec m.in. uważa euroobligacje za sposób na powstrzymanie spekulacyjnych transakcji wymierzonych przeciwko państwom strefy euro.

 

Bez czegoś, co nazywa "solidarnością finansową", Paryż nie zgadza się na unię polityczną, czyli oddanie kompetencji budżetowych Brukseli, czego domaga się Berlin, uznając to za warunek wstępny rozpoczęcia dyskusji o wspólnym długu.

 

Merkel powtórzyła w środę w Bundestagu, że jest przeciwna euroobligacjom i innym formom wspólnej odpowiedzialności za długi państw strefy euro. Spodziewa się ona, że na szczycie UE w czwartek i piątek dojdzie do "kontrowersyjnych dyskusji".

 

W wystąpieniu na forum Bundestagu Merkel skrytykowała przygotowane przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya propozycje reformy UE. Plan ten, który będzie tematem szczytu Unii, proponuje m.in. stworzenie unii bankowej oraz wzmocnienie kontroli nad budżetami poszczególnych państw, ale także uwspólnotowienie długu w średniej perspektywie, co odrzuca Berlin.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?