"Nie proponowano Grecji referendum ws. euro"

Rząd Niemiec zaprzeczył w piątek, by kanclerz Angela Merkel zaproponowała rządowi Grecji przeprowadzenie referendum w sprawie jej pozostania w strefie euro. O takiej propozycji poinformował wcześniej urząd greckiego premiera.

 

- Doniesienia te nie są prawdziwe - powiedziała agencji dpa rzeczniczka rządu, nie rozwijając dalej tematu.

 

Wcześniej urząd premiera Grecji Panajotisa Pikramenosa oświadczył, że Merkel wystąpiła z taką propozycją w trakcie rozmowy z greckim prezydentem Karolosem Papuliasem.

 

- To prawda - powiedział agencji dpa rzecznik greckiego rządu Dimitrios Ciodras. O propozycji poinformowano wszystkie greckie partie, ich reakcją było oburzenie.

 

- Naród grecki nie potrzebuje referendum, by dowieść, że chce pozostać w eurolandzie. Naród grecki zasługuje jednak na szacunek swych partnerów. Dzisiejsza propozycja pani Merkel w sprawie referendum, (złożona) w trakcie kampanii wyborczej, nie może zostać przyjęta. Zwraca się ona do narodu greckiego w niewłaściwym momencie z niewłaściwą wiadomością - oświadczyła konserwatywna Nowa Demokracja.

 

W kręgach socjalistycznej partii PASOK podkreśla się, że referendum nie można z zasady proponować z zagranicy.

 

Komuniści natomiast nazwali rzekomą propozycję Merkel "szantażem".

 

Greccy eksperci konstytucyjni wskazują, że w myśl ustawy zasadniczej referendum mógłby rozpisać tylko rząd mający poparcie parlamentarne, a nie obecny rząd przejściowy. Decyzję taką musiałby ponadto zatwierdzić parlament, który zostanie w sobotę rozwiązany, by mogły się odbyć nowe wybory.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook