Grecja: prezydent spotka się z liderami partii

Prezydent Grecji Karolos Papulias spotka się w niedzielę z liderami trzech najsilniejszych partii w ramach ostatniej próby utworzenia trwałej koalicji rządowej - poinformował w sobotę urząd prezydenta.

 

Rozmówcami 82-letniego szefa państwa będą: przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji Antonis Samaras, stojący na czele Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA) Aleksis Cipras i Ewangelos Wenizelos z Ogólnokrajowego Ruchu Socjalistycznego (PASOK). Potem prezydent ma się spotkać z szefami innych partii reprezentowanych w parlamencie. Jeśli w najbliższych dniach nie dojdzie do powstania koalicji, konieczne będą nowe wybory. Odbyłyby się one 10 lub 17 czerwca.

 

"Mam nadzieję, że przyczynię się do rozwiązania" - powiedział Papulias w sobotę po spotkaniu z Wenizelosem, który zwrócił mu oficjalny mandat na tworzenie rządu. Misja przywódcy socjalistów zakończyła się fiaskiem, podobnie jak dwie poprzednie, które podejmowali Samaras i Cipras.

 

Według najnowszych sondaży nowe wybory wygrałaby SYRIZA, uzyskując 23,8 proc. głosów. Cipras chce pozostania zmagającej się z dramatycznym kryzysem zadłużeniowym Grecji w strefie euro. Odrzuca jednak opiewający na 11,5 mld euro nowy program oszczędnościowy na lata 2013-14, który w czerwcu będzie tematem prowadzonych w Atenach rozmów z "trojką" międzynarodowych kredytodawców - czyli Unią Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Radykalna lewica domaga się ponadto stopniowego odejścia od uzgodnionych wcześniej z UE restrykcji budżetowych.

 

Wspomóż Nas
Tagi: grecja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook