Sikorski: Polska jest waszym przyjacielem

Szef MSZ Radosław Sikorski w czwartek otworzył warsztaty dla birmańskich dziennikarzy, działaczy politycznych i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Spotkał się także z opozycjonistami.

 

- Nie jesteście samotni w walce o zmiany. Macie wielu przyjaciół gotowych pomóc. Polska, podobnie jak kraje Unii Europejskiej, jest jednym z nich - zadeklarował szef MSZ w trakcie wykładu inaugurującego cykl szkoleń zatytułowanych "Democracy - Lessons Learned".

Podczas otwarcia warsztatów obecna była noblistka, liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi.

Sikorski mówił m.in. o podobieństwach historii Polski i Birmy (Mjanmy). - Wy macie panią Suu Kyi, noblistkę, liderkę ruchu demokratycznego, my mamy Lecha Wałęsę - zauważył.

Szef dyplomacji wyraził nadzieję, że w Birmie uda się skorzystać z doświadczeń Polski. - Mam nadzieję, że jesteście na drodze do demokracji(...). Jest jednak dużo do zrobienia - oświadczył.

Suu Kyi podczas krótkiego wystąpienia podziękowała Sikorskiemu za wizytę. Zgodziła się z nim, że przed Birmą jest długa droga, jeżeli chodzi o przemiany demokratyczne. Podkreśliła, że szkolenia, podobne do otwartych w czwartek, są potrzebne opozycji w jej kraju.

Wcześniej szef MSZ spotkał się z byłymi więźniami politycznymi z Grupy Studenckiej Generacja 88 i przedstawicielami partii opozycyjnych.

Sikorski otworzył również seminarium gospodarcze w Izbie Przemysłowo-Handlowej. W obecności ministra została podpisana umowa stypendialna, dzięki której młodzi Birmańczycy będą mogli uczyć się w Akademii Górniczo-Hutniczej.

- Cieszymy się z reform ekonomicznych dokonujących się w waszym kraju. Tempo przemian jest imponujące i przypomina dynamiczne zmiany w Polsce w latach 90. - ocenił Sikorski podczas wystąpienia w Izbie Przemysłowo-Handlowej.

Sikorskiemu towarzyszy grupa przedsiębiorców. Szef MSZ zachęcał do współpracy z polskimi firmami. W czwartek wieczorem Sikorski spotka się z Suu Kyi w jej rezydencji.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook