ME: Polskie złoto na pomoście w Mińsku

inf.wł. PR

Pochodzący z Osetii Arsen Kasabijew, który od niedawna reprezentuje barwy Polski, zdobył złoty medal rozgrywanych w Mińsku Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg. Drugi z naszych zawodników, Arkadiusz Michalski, zajął 6 miejsce.

Polskie obywatelstwo Arsenowi Kasabijewowi nadał 6 listopada ubiegłego roku Prezydent RP Lech Kaczyński. Kasabijew w Mińsku startował z czarną żałobną wstążeczką, przypiętą do piersi po tragicznym wypadku samolotu pod Smoleńskiem.

Po rwaniu Arsen Kasabijew był na drugiej pozycji, choć spalił pierwsze podejście do sztangi ważącej 171 kg. Druga próba była jednak udana, a w trzeciej wyrwał 176 kg. Główny faworyt do złota Rosjanin Hadżimurat Akkajew nie próbował wyrwać 180 kg i spalił wszystkie podejścia. To ogromna sensacja. Po rwaniu prowadził Ukrainiec Artem Iwanow (180 kg), przed Kasabijewem i zawodnikiem z Azerbejdżanu Rowszanem Fatuliajewem (175 kg).

Iwanow w podrzucie spisał się jednak słabo. Zaliczył tylko 203 kg. Kasabijewowi pozostała rywalizacja z Fatuliajewem. Nasz zawodnik podrzucił 216 kg, Azer zaś 215. Kasabijew zdobył złoto z łącznym wynikiem 392 kg, Fatuliajew był drugi (390 kg), a na trzecim miejscu znalazł się Iwanow (383 kg).

Świetnie zaprezentował się Arkadiusz Michalski, który ukończył zawody na piątym miejscu (368 kg). Godny uwagi jest rezultat w podrzucie, w którym wynikiem 205 kg Michalski pobił swój rekord życiowy.