PŚ: Dario Cologna zwycięża w prologu

Mistrz olimpijski Szwajcar Dario Cologna wygrał w piątek w szwedzkim Falun prolog - 3,3 km techniką klasyczną zaliczany do punktacji narciarskiego Pucharu Świata. Drugie miejsce zajął Szwed Mats Larsson, a trzecie Rosjanin Maksim Wylegżanin. Cologna wyprzedził Larssona o 4,9 i Wylegżanina o 6 sekund.

Po sprincie w Sztokholmie i prologu w Falun liderem finału PŚ jest Larsson. Drugi jest lider klasyfikacji generalnej, Norweg Petter Northug - 7,3 s straty, a trzeci Szwed Emil Joensson - 20,1. W 29 z 31 imprez pucharowych Northug zgromadził 1371 pkt i dystansuje Czecha Lukasa Bauera o 451, a Szweda Marcusa Hellnera o 546 pkt.

W sobotę zawodnicy wystartują w biegu łączonym 2 x 10 km techniką klasyczną i dowolną, a w niedzielę pobiegną na 15 km "łyżwą". Zwycięstwa w każdym z etapów finału PŚ wycenione zostały na 50 pkt. Oprócz tego zawodnicy za czołowe miejsca będą otrzymywać bonifikaty sekundowe, zaliczane do klasyfikacji finałowych zawodów. Na podstawie kolejności po trzech biegach, ruszą na trasę ostatniej konkurencji - pierwszy na mecie powiększy swój dorobek o 200 pkt.