32. Rajd Dakar - Rafał Sonik wygrał 1. etap

Bardzo dobrze spisali się polscy uczestnicy 32. Rajdu Dakar na pierwszym etapie, którego trasa prowadziła z Buenos Aires do Cordoby. Jadący quadem Rafał Sonik był pierwszy i został liderem, a na siódmych pozycjach uplasowali się motocyklista Jakub Przygoński oraz Krzysztof Hołowczyc wśród kierowców samochodów.

 

Rajd Dakar po raz drugi odbywa się w Ameryce Południowej. Pierwszy etap, ze stolicy Argentyny do Cordoby liczył 652 km. Odcinek specjalny dla motocyklistów i kierowców quadów ze względu na wodę po ulewnych deszczach w wyschniętych do tej pory korytach rzek został skrócony i liczył niespełna 200 km.

Znakomicie rywalizację rozpoczął Sonik (ATV Polska). Przed rokiem w debiucie zajął w klasyfikacji końcowej trzecią pozycję, a w sobotę nie miał sobie na trasie równych. Drugi na mecie Argentyńczyk Marcos Patronelli (Yamaha Racing) stracił do niego 1.55, a trzeci był ubiegłoroczny triumfator, Czech Josef Machacek (KM Racing Team) - 2.34.

Po raz drugi w Dakarze występuje także Jakub Przygoński (Orlen Team). W sobotę był najlepszym z czterech startujących polskich motocyklistów. Zajął siódme miejsce, a do lidera Francuza Davida Casteu stracił 3.10.

Walka o pierwszą lokatę trwała do samego końca, a Casteu tylko dzięki znakomitemu finiszowi zdołał o trzy sekundy wyprzedzić swojego rodaka Cyrila Despresa (Team Red Bull). Trzeci był zwycięzca z zeszłego roku, Hiszpan Marc Coma - 12 s straty.

Kapitan Orlen Teamu Jacek Czachor uplasował się na 23. pozycji - strata 10.51, jego kolega z drużyny Marek Dąbrowski na 30. - 12.44, a reprezentujący Radio Zet Dakar Team Krzysztof Jarmuż był 49. - 19.01.

Dobrze wypadł Krzysztof Hołowczyc, jadący z Jeanem Markiem Fortinem Nissanem Navarą. Polsko-belgijska załoga Orlen Teamu zajęła wysokie, siódme miejsce wśród kierowców samochodów. Do najszybszych Hiszpana Nani Romy i Francuza Michela Perrina (BMW) straciła 6.07.

Aleksander Sachanbiński z Arkadiuszem Rabiegą (Toyota Land Cruiser) zajmują 77. lokatę ze stratą 58.05, a cztery pozycje niżej zostali sklasyfikowani Robert Szustkowski i Jarosław Kazberuk (Mitsubishi Pajero) - 1:02.20.

W rywalizacji samochodów ciężarowych uczestniczy załoga Grzegorz Baran, Rafał Marton i Paweł Zborowski (MAN TGA). Żadna z ekip nie ukończyła jeszcze pierwszego etapu.

 

Niestety podczas pierwszego dnia nie obyło się bez wypadku, w którym ucierpieli kibice. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna znajduje się w stanie krytycznym, po tym jak samochód niemieckiego kierowcy Mirco Schultisa wpadł w pobliżu Kordoby w tłum kibiców - poinformowały argentyńska stacja telewizyjna TN i gazeta "La Voz". Na jednym z zakrętów samochód Schultisa wypadł z trasy i uderzył w tłum kibiców. Trzy osoby z pięciu poszkodowanych w wypadku trafiły do szpitala. Według organizatorów, jedna z nich znajduje się w stanie krytycznym.

Wyniki 1. etapu:
samochody

1. Joan Nani Roma (Hiszpania, BMW X3) 2:11.15 2. Carlos Sainz (Hiszpania, VW) strata 2.07 3. Stephane Peterhansel (Francja, BMW X3) 2.50 ... 7. Krzysztof Hołowczyc (Polska, Nissan) 6.07 77. Aleksander Sachanbiński (Polska, Toyota) 58.05 81. Robert Szustkowski (Polska, Mitsubishi) 1:02.20

motocykle

1. Davida Casteu (Francja, Sherco) 1:50.42 2. Cyril Despres (Francja, KTM) strata 0.03 3. Marc Coma (Hiszpania, KTM) 0.12 ... 7. Jakub Przygoński (Polska, KTM) 3.10 23. Jacek Czachor (Polska, KTM) 10.51 30. Marek Dąbrowski (Polska, KTM) 12.44 49. Rafał Jarmuż (Polska, Honda) 19.01

quady

1. Rafał Sonik (Polska, Yamaha) 2:08.49 2. Marcos Patronelli (Argentyna, Yamaha) strata 1.55 3. Josef Machacek (Czechy, Yamaha) 2.34

 

Trasa pierwszego etapu z Buenos Aires do Cordoby miała 652 km, w tym 219 km to odcinek specjalny.

Wspomóż Nas
Tagi: sport, rajd dakar

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook