Puchar Spenglera: Zwycięstwo Białorusinów

inf. wł./PR

Turniej o Puchar Spenglera to jedna z najstarszych międzynarodowych imprez hokejowych. Rozgrywany tradycyjnie w okresie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odbył się już po raz 83. W tym roku Puchar wywalczyło Dynamo Mińsk.

Pierwsza edycja Pucharu Spenglera odbyła się w roku 1923. Od tego czasu cały czas gospodarzem turnieju jest szwajcarskie Davos. W tegorocznej edycji uczestniczyli: gospodarze czyli HC Davos, białoruskie Dynamo Mińsk, niemieckie Adler Mannheim, czeskie Energie Karlovy Vary oraz Team Canada.

W finale miejscowa drużyna zagrała z debiutującym w turnieju Dynamem. Przez dwie tercje dominowali Białorusini, jednak swoją przewagę udokumentowali tylko dwiema bramkami. W pierwszej tercji do szwajcarskiej bramki trafił Aleksandr Kułakow (9’), a w drugiej Denis Koczetkow (25’). Na początku drugiej partii gospodarze mieli ogromną szansę na strzelenie gola, ale grając przez 65 sek. pięciu na trzech nie potrafili wykorzystać tej przewagi.

Trafić udało się dopiero na początku trzeciej tercji. W ogromnym zamieszaniu podbramkowym świetnie zachował się Juraj Kolnik, który strzelił tuż pod poprzeczkę. Od tej chwili hokeiści z Davos przypuścili szturm na bramkę rywali. Jednak bez efketu. Na minutę przed końcem trener miejscowych wycofał bramkarza. Chwilę później jeden z obrońców popełnił błąd przy wybiciu krążka z własnej tercji. Ten trafił do Dimitrija Mielieszki, który z połowy lodowiska umieścił go w pustej bramce gospodarzy i Dynamo Mińsk pokonało HC Davos 3-1.