Waży się olimpijska przyszłość boksu. "Pięściarstwo może zostać skreślone z programu igrzysk w Tokio"

(fot. PAP/EPA/CARLOS LEMOS)

W sobotę na kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego (AIBA) w Moskwie będzie się decydować olimpijska przyszłość tej dyscypliny.

 

Jeśli prezydentem zostanie Uzbek Gafur Rachimow, pięściarstwo może zostać skreślone z programu igrzysk w Tokio w 2020 roku.

 

67-letni Rachimow, od stycznia tymczasowy szef AIBA, jest oskarżany o działalność przestępczą. Sam kategorycznie temu zaprzecza, ale zarzuty są na tyle poważne, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) postanowił zamrozić swoje relacje z bokserską federacją.

 

"Nigdy nie byłem związany z międzynarodowymi organizacjami przestępczymi. To są fałszywe oskarżenia, sfabrykowane przez poprzedni reżim w Uzbekistanie" - zapewnił Rachimow przed miesiącem w wypowiedzi dla AFP.

 

Według niego współpracownicy prezydenta Islama Karimowa, rządzącego żelazną ręką Uzbekistanem od ogłoszenia niepodległości w 1989 aż do śmierci we wrześniu 2016 roku, "podsunęli fałszywe oskarżenia Departamentowi Skarbu USA, aby zniszczyć moją działalność". Efektem było zamrożenie przez administrację amerykańską kont bankowych biznesmena z Uzbekistanu.

 

Ze swojej strony MKOl pozbawił Rachimowa akredytacji na niedawne Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w Buenos Aires, a nawet zakazał mu startu w wyborach szefa AIBA.

 

"Tylko kandydaci całkowicie transparentni mogą ubiegać się o mandat prezydenta" - napisała w liście adresowanym do Rachimowa dyrektor ds. etyki w MKOl Francuzka Paquerette Girard-Zappelli.

 

Rachimow zignorował jednak pismo z MKOl i stanie w szranki wyborcze. Jego rywalem będzie wicemistrz olimpijski z Moskwy Kazach Serik Konakbajew. Na jego kandydowanie dopiero w tym tygodniu zgodził się Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS). Wcześniej Konakbajewa nie było na liście, bowiem z jednodniowym opóźnieniem zgłosił się do wyborów. Tłumaczył, że AIBA wyznaczyła ostateczny termin przypadający na dzień wolny - niedzielę, a jego zgłoszenie wpłynęło w poniedziałek.

 

Boks jest w programie igrzysk olimpijskich nieprzerwanie od 1904 roku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.44

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook