Vikersund: rekord świata Petera Prevca

(fot. EPA/VEGARD WIVESTAD GROTT)
PAP / psd

Piotr Żyła zajął 12. miejsce w konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w norweskim Vikersund. Zwyciężył Słoweniec Peter Prevc, oddając w drugiej serii najdłuższy skok w historii - 250 m.

Poprzedni rekord świata wynosił 246,5 m, należał do Norwega Johana Remena Evensena i został ustanowiony 11 lutego 2011 roku, także w Vikersund.

Drugie miejsce zajął Norweg Anders Fannemel, a trzecie Japończyk Noriaki Kasai.

Aleksander Zniszczoł, który także awansował do konkursu, miał poważne problemy w pierwszej serii, doleciał do 152. metra, zajął 32. miejsce i nie wywalczył prawa startu w serii finałowej.

W piątkowych kwalifikacjach odpadli zawodnicy kadry B - Stefan Hula, Krzysztof Biegun i Bartłomiej Kłusek.

Pozostali członkowie kadry A, z Kamilem Stochem na czele, trenują w Szczyrku przed mistrzostwami świata w Falun.

Prevc w sobotę zaprezentował świetną dyspozycję. Prowadzenie w konkursie objął po pierwszej serii, w której uzyskał 237,5 m. Drugi był Fannemel - 236 m, a trzeci Japończyk Noriaki Kasai - 218,5 m. Żyła zajmował 15. miejsce po lądowaniu na 198,5 m.

W finale Polak po skoku na odległość 212 m objął prowadzenie w konkursie, Norweg Tom Hilde (205,5 m) i Niemiec Marinus Kraus (210,5 m), nie zdołali go pokonać. Dopiero Niemiec Michael Neumayer (207,5 m) sprawił, że Żyła musiał opuścić miejsce pod tablicą dla lidera. Ostatecznie uplasował się na 12. pozycji.

W klasyfikacji PŚ nastąpiła zmiana, na pierwsze miejsce awansował Prevc, który o 42 pkt wyprzedza dotychczasowego lidera Austriaka Stefana Krafta. Z Polaków najwyżej, na 8. pozycji, jest Kamil Stoch, który w Vikersund nie startuje.