Kowalczyk druga i powiększa przewagę w PŚ

(fot. EPA/FILIP SINGER)
PAP / psd

Justyna Kowalczyk zajęła w czeskim Libercu drugie miejsce w sprincie techniką klasyczną. Zwyciężyła Finka Mona-Lisa Malvalehto. Polka umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Kowalczyk była jedyną z czołowych dwunastu zawodniczek, która po wyczerpującym cyklu Tour de Ski zdecydowała się na start w Libercu. Zabrakło nawet specjalizującej się w sprintach Amerykanki Kikkan Randall.

W eliminacjach podopieczna Aleksandra Wierietielnego miała drugi rezultat. Najszybsza była Malvalehto, która dla odmiany nie brała udziału w Tour de Ski. Kowalczyk bez większych kłopotów wygrała bieg ćwierćfinałowy i półfinałowy. W decydujących zmaganiach musiała jednak uznać wyższość Finki, do której straciła 1,7 s. Tuż za narciarką z Kasiny Wielkiej finiszowała Norweżka Maiken Caspersen Falla.

Pozostałe Polki zaprezentowały się znacznie słabiej i odpadły już w eliminacjach. Agnieszka Szymańczak była 49., a Ewelina Marcisz 55.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk już o 450 punktów wyprzedza Norweżkę Therese Johaug i jest coraz bliżej czwartej Kryształowej Kuli.

Kolejny start zaplanowała za tydzień we francuskim La Clusaz. W dniu swoich 30. urodzin będzie rywalizowała w biegu ze startu wspólnego na 10 km techniką klasyczną. Powrót na pucharowe trasy tego dnia planuje Norweżka Marit Bjoergen, która w grudniu miała problemy z sercem.