Kowalczyk nie dała szans rywalkom

(fot. PAP/EPA/MIKE STURK)

Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) wygrała w kanadyjskim Canmore bieg na 10 km techniką klasyczną zaliczany do Pucharu Świata. To pierwszy triumf mistrzyni olimpijskiej w tym sezonie, a 22. w karierze. Druga Finka Anne Kylloenen straciła do Polki 14,4 s.

Na najniższym stopniu podium stanęła Norweżka Maiken Caspersen Falla - 28,2 straty.
Podopieczna Aleksandra Wierietielnego była zdecydowaną faworytką czwartkowych zmagań. Bieg na 10 km techniką klasyczną to jedna z jej ulubionych konkurencji; w dodatku do Kanady nie przyjechała liderka PŚ Marit Bjoergen. Norweżka we włoskich Alpach przygotowuje się do cyklu Tour de Ski.
Nie bez znaczenia była także lokalizacja zawodów. W Canmore Kowalczyk ma statystykę jak nigdzie indziej na świecie. Był to jej siódmy start w tym miejscu i tylko raz zdarzyło się, że nie stanęła tam na podium.
Zawodniczka z Kasiny Wielkiej rozpoczęła spokojnie. Pierwszą, nieco ponad trzykilometrową pętlę pokonała przewodząc grupie kilkunastu zawodniczek. Przyspieszyła w połowie dystansu, tuż przed lotną premią, na której zgarnęła 15 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Później systematycznie powiększała przewagę i niezagrożona minęła linię mety.
"Uwielbiam tę trasę, a fizycznie też czułam się dziś bardzo dobrze. Wszystko poszło zgodnie z planem. Zamierzałam odskoczyć rywalkom przed lotnym finiszem i tak właśnie zrobiłam. Świetnie spisali się też moi serwismeni. Narty były doskonale przygotowane" - powiedziała mediom Kowalczyk.
Druga ze startujących reprezentantek Polski Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin) zajęła 49. miejsce - 3.52,4 straty.
Łącznie swoje konto w PŚ Kowalczyk powiększyła w czwartek o 115 punktów i awansowała na drugie miejsce. Do Bjoergen traci już tylko 75 pkt. Jeśli w sobotnim sprincie zajmie co najmniej drugą pozycję to odbierze Norweżce żółty plastron liderki klasyfikacji generalnej.
"Staram się o tym nie myśleć. Sprint to specyficzna konkurencja, podczas której wszystko może się zdarzyć. Nigdy nic nie wiadomo" - podkreśliła trzykrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli.
Początek kwalifikacji o 18.30 czasu polskiego. Ćwierćfinały rozpoczną się dwie godziny później. Zmagania w Canmore zakończy w niedzielę bieg łączony 7,5+7,5 km.