Biathlon: Zwycięstwo Svendsena, Sikora 13.

PAP / ŁK

Norweg Emil Hegle Svendsen wygrał bieg na dochodzenie 12,5 km biathlonowego Pucharu Świata w amerykańskim Fort Kent. Tomasz Sikora (AZS AWF Katowice) uplasował się na trzynastym miejscu.

Losy pierwszego miejsca rozstrzygnęła fotokomórka, bowiem Svendsen wpadł na metę razem z Francuzem Martinem Fourcadem. Obaj uzyskali czas 35.46,0. Trzeci, ze stratą 1.17,5 był lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, rodak Svendsena, Tarjei Boe. Sikora miał jedno pudło i stracił do zwycięzcy 2.40,1.

Zważywszy na fakt, że Sikora wyruszył na trasę biegu dopiero z 42. numerem startowym, jego występ należy uznać za wyjątkowo udany. Żadnemu innemu zawodnikowi w sobotę nie udało się odrobić aż tylu strat, a i sam awans o 29 pozycji to rzadko spotykany wyczyn w biathlonowej rywalizacji.

Gdyby nie błąd w przedostatnim strzale, Polak awansowałby do czołowej dziesiątki. Do sklasyfikowanego na 10. miejscu Słoweńca Klemensa Bauera i równo z nim finiszującego Niemca Daniela Boehma (w tym przypadku o kolejności także musiała zadecydować fotokomórka) zabrakło zaledwie 1,2 s.

Łukasz Szczurek był 52. W zawodach nie wziął udziału czołowy biathlonista niemiecki Michael Greis, który w sprincie był dziewiąty.

Svendsen odniósł 21. w karierze, a piąte w tym sezonie zwycięstwo w PŚ. Jego walka na finiszowych metrach z Francuzem była porywająca. Fourcade podczas ostatniej wizyty na strzelnicy nie pomylił się ani razu i przy wyjeździe na trasę dogonił Norwega, który akurat ukończył karną rundę. Na ostatniej pętli do końca biegli ramię w ramię. Na kresce minimalnie lepszym "szpagatem" popisał się wicelider PŚ.

25-letni Svendsen, który w poprzednim sezonie wywalczył Kryształową Kulę, ma na koncie m.in. dwa złote (20 km i sztafeta) i jeden srebrny (sprint) medale olimpijskie zdobyte w Vancouver. Indywidualnie sięgnął m.in. po tytuły mistrza świata w 2008 roku w biegu na 20 km i biegu ze startu wspólnego.

1. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) 35.46,0 (1 karna runda)
2. Martin Fourcade (Francja) ten sam czas (1)