Z kart historii: Maszyna pokonała człowieka

10 lutego 1996 roku przeszedł do historii szachów. Po raz pierwszy mistrz świata musiał uznać wyższość "sztucznej inteligencji".


Świat ludzi reprezentował szachista wszech czasów - Garri Kasparow. Po drugiej stronie wirtualnej planszy "zasiadł" stworzony przez firmę IBM komputer Deep Blue. Pojedynek trwał trzy godziny i przeszedł do historii, choć w ostatecznym rozrachunku człowiek okazał się jednak lepszy. Partia z 10 lutego była pierwszą z sześciu zaplanowanych pojedynków. W kolejnych Kasparow rozprawił się z wytworem naukowców IBM, trzykrotnie zwyciężając i dwukrotnie remisując. W nagrodę otrzymał 400 tysięcy dolarów. Mecz oglądało za pośrednictwem internetu 6 milionów osób na całym świecie.

Kilka lat wcześniej Kasparow pokonał Deep Thought, prototyp komputera Deep Blue. W maju 1997 roku szachowy mistrz po raz trzeci starł się ze sztuczną inteligencją - rywalem był Deeper Blue - poprzedni program ulepszony przez naukowców. Mecz skończył się 11 maja wynikiem 3½:2½ dla komputera. W ten sposób Deep Blue stał się pierwszym systemem komputerowym, który wygrał mecz z aktualnym mistrzem świata.

Za sukcesem maszyny stała jednak pomoc człowieka. Pomiędzy kolejnymi partiami opiekunowie Deeper Blue modyfikowali kod programu, uwzględniając informacje z wcześniejszych pojedynków. To pozwoliło komputerowi uniknąć pułapki, którą zastawił na niego Kasparow w ostatniej decydującej partii, a na którą program dał się wcześniej dwukrotnie nabrać.

Choć szachista żądał rewanżu, przedstawiciele IBM odmówili i ostatecznie zakończyli projekt.

 

Zapis partii z 10 lutego 1996 roku

Wspomóż Nas
Tagi: szachy, sport

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook