TdS: Justyna Kowalczyk wygrywa po raz drugi

Justyna Kowalczyk na trasie w Oberhofie (fot. PAP/ EPA/HENDRIK SCHMIDT)

Justyna Kowalczyk odniosła drugie zwycięstwo w zawodach Tour de Ski. Po wygraniu w piątek prologu, tym razem nasza zawodniczka zwyciężyła w Oberhofie w biegu pościgowym na 10 km techniką klasyczną.

Justyna Kowalczyk startowała z przewagą 6,5 sek. nad Charlotte Kallą. Po przebiegnięciu 1400 m przewaga ta wzrosła do 14,7 sek. Z tyłu Szwedkę atakowała już grupa z trzema Finkami: Aino Kaisą Saarinen, Kristą Lahteenmaki, Rittą-Liisą Roponen, Słowenką Petrą Majdić oraz Rosjanką Julią Czekaljewą. Grupa ta po niespełna kilometrze dogoniła startującą z trzeciego miejsca Norweżkę Astrid Jacobsen. Kalla została wchłonięta po kolejnych kilkuset metrach.

A Kowalczyk uciekała. W połowie dystansu wyprzedzała grupę pościgową prowadzoną przez Saarinen o ponad 20 sekund, a na 2,5 km przed metą o prawie 38 sekund. Pod nieobecność Marit Bjoergen nie było zawodniczki, która mogłaby nawiązać rywalizację z Polką.

Nasza mistrzyni olimpijska pokonała 10 km w czasie 27:08,5 min. Na ostatnich metrach pobiegła nieco spokojniej i wyprzedziła Finkę Kristę Lahteenmaki o 27,5 sek. oraz Włoszkę Mariannę Longę o 30,5 sek.

Druga ze startujących Polek, Paulina Maciuszek, zajęła 45 miejsce.

Zawody Tour de Ski przenoszą się teraz do Oberstdorfu, gdzie w niedzielę odbędzie się sprint, a w poniedziałek bieg pościgowy.