Słowacja chce organizować igrzyska z Polską

Strona słowacka chciałaby jeszcze w tym roku wznowić rozmowy w sprawie wspólnej z Polską organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. Wspomniał o tym w Zakopanem prezes stowarzyszenia ds. turystyki miasta Wysokie Tatry Peter Chudy.

 

Jego zdaniem o tym wspólnym przedsięwzięciu powinny rozmawiać nie tylko przygraniczne samorządy, ale także przedstawiciele ministerstw oraz komitetów olimpijskich obu krajów. "Jeżeli chcemy zdążyć ze zgłoszeniem wniosku na 2022 rok to musimy się spieszyć, bo rozstrzygnięcia zapadną za trzy lata. Było już kilka spotkań, ale trzeba iść krok dalej" - podkreślił podczas Forum Miast Narciarskich.

 

Dyrektor kandydatury Popradu do organizacji igrzysk powiedział, że bardzo zaawansowane rozmowy przerwała tragedia pod Smoleńskiem. "Zginęli tam dwaj wielcy orędownicy polsko-słowackich igrzysk - prezydent Lech Kaczyński i prezes PKOl Piotr Nurowski. Ostatni raz przedstawiciele Słowackiego Komitetu Olimpijskiego rozmawiali o tej inicjatywie z polską stroną podczas igrzysk w Vancouver. Ustalono nawet termin i rozesłano część zaproszeń na spotkanie 8 maja" - zaznaczył Chudy.

 

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher powiedział, że w pełni popiera kolejne spotkanie."Uważałem i uważam, że igrzyska w Zakopanem to wspaniały pomysł, ale wiem też, że nie możemy ich zorganizować sami, chociażby ze względu na brak tras do zjazdu. Brałem już udział w kilku spotkaniach, które upewniły mnie, że możemy zorganizować kampanię promującą Tatry jako wspólne dobro. Pora zrobić kolejny krok w tym kierunku" - podkreślił.

 

Burmistrz dodał, że jego zdaniem należy wzorem Włoch i Kanady zaagnażować w organizację igrzysk duże miasto. "Włosi mieli Turyn, Kanadyjczycy Vancouver, a my powinniśmy w nasze starania włączyć Kraków, który zawsze bardzo dobrze kojarzy się z Polską i jest najbardziej rozpoznawalną marką polskiego miasta w świecie".

 

Prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego Andrzej Kozak uważa, że Zakopane nie jest jeszcze gotowe na tak wielką imprezę. "Igrzyska to bardzo duże wyzwanie. Ja jestem zwolennikiem małych kroków - sprawdźmy się najpierw jako organizator mistrzostw świata, a potem myślmy o olimpiadzie".

 

Poprad trzykrotnie starał się o organizację igrzysk. W 1984 roku, ale nie otrzymał wtedy poparcia czechosłowackiego rządu i wniosek kandydatury został wycofany (wygrało Sarajewo). W 2002 roku - po głosowaniu odpadł w pierwszej turze (zwyciężyło Salt Lake City) i w 2006 roku (wygrał Turyn).

 

"O 2006 rok rywalizowaliśmy również ze starającym się o igrzyska Zakopanem. To wtedy członkowie FIS zapytali dlaczego nie zrobimy igrzysk razem" - przypomniał Chudy.

 

Zakopane o organizację ZIO starało się tylko raz. Natomiast trzykrotnie kandydowało do organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym: w 2011 (przegrana z Oslo), 2013 (z Val di Fiemme) i 2015 (z Falun).

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?