MŚ: Fantastyczny występ Adriana Zielińskiego

Adrian Zieliński na najwyższym stopniu podium MŚ w podnoszeniu ciężarów (fot. PAP/EPA/OKAN OZER)

Adrian Zieliński mistrzem świata w podnoszeniu ciężarów. Polak startujący w kategorii 85 kg w dwuboju osiągnął 383 kg (173 kg - rwanie + 210 kg - podrzut). Srebrny medal wywalczył Rosjanin Alieksiej Jufkin 380 kg, a brązowy Białorusin Siarhiej Lahun 377 kg.

Dramatycznie zakończył się występ reprezentanta Armenii Ary Chaczatrjana, który po rwaniu prowadził z wynikiem 175 kg. W pierwszej próbie w podrzucie, gdy sztanga była już nad głową Chaczatrjana, nie wytrzymał prawy łokieć. Faworyt zawodów padł na pomost zwijając się z bólu. Został zniesiony na noszach.

Adrian Zieliński w tureckiej Antalii pokazał znakomitą formę. Jedynie w drugim podejściu w rwaniu przeżył chwilę niepewności. Nie udało się wyrwać 173 kg, ale w trzeciej próbie kłopotów już nie było.

W podrzucie zaczęły się prawdziwe szachy. Po dramacie Chaczaturjana w walce o złoto pozostał Zieliński, Jufkin i Chińczyk Yong Lu. Lu jednak podrzucił 202 kg w takim stylu, że chyba wystraszył się dalszych podejść i wycofał się z zawodów. A Zieliński zaliczył 210 kg. Jufkin mając stratę z rwania, musiał podrzucić 212. Nie zdołał. 21-letni Polak został mistrzem świata.