French Open: Nadal i Soederling w finale

inf. wł. / ŁK

Hiszpan Rafael Nadal i Szwed Robin Soederling awansowali do finału rywalizacji singlistów turnieju French Open, rozgrywanego na kortach im. Rolanda Garrosa. Tytuł mistrzowski zdobyły - w grze deblowej kobiet siostry Williams.

W pierwszym secie pojedynku pomiędzy rozstawionym z numerem drugim Nadalem i Juergenem Melzerem wyrównana walka toczyła się do stanu 2:2. Później Hiszpan, uznawany za najpoważniejszego kandydata do ostatecznego triumfu wygrał z rzędu 4 gemy i objął prowadzenie w meczu. W drugim secie Melzer dwukrotnie przegrał swoje podanie, a Nadal pewnie zwyciężył 6:3. Rozpędzony Hiszpan już w pierwszej odsłonie trzeciej partii zdołał przełamać Austriaka i długo utrzymywał przewagę gema. W końcówce seta obudził się Melzer. Przy stanie 4:5 obronił mecz przełamując Nadala, a po chwili wyszedł na prowadzenie. Hiszpan zdołał jednak doprowadzić do wyrównania. W tie-breaku faworyt miał już dwie piłki meczowe, ale Austriak walczył do końca. Ostatecznie - przy trzeciej piłce meczowej dla Nadala - Melzer uderzył piłkę w siatkę i przegrał.

W pierwszym rozegranym w piątek półfinale Szwed Robin Soederling pokonał po pięciosetowym pojedynku Tomasa Berdycha 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:3. Niżej rozstawiony Czech przegrał pierwszego seta, ale w dwóch kolejnych zdołał zwyciężyć i wyjść na prowadzenie w meczu. Soederling - który w ćwierćfinale wyeliminował rozstawionego z numerem pierwszym Rogera Federera, rewanżując się w ten sposób za porażkę w finale ubiegłorocznego French Open - zdołał jednak rozstrzygnąć na swoją korzyść dwa kolejne sety, drugi raz z rzędu awansując do meczu decydującego o triumfie w turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa.

Siostry Serena i Venus Williams zwyciężyły w finale gry deblowej kobiet, pokonując Czeszkę Ketoslavę Peschke i Katarinę Srebotnik ze Słowenii 6:2, 6:3. Amerykanki w turnieju były rozstawione z numerem pierwszym. Dla sióstr to 12. zwycięstwo w deblowym turnieju Wielkiego Szlema, a drugie w Paryżu. Wygrywając French Open siostry Williams odniosły triumf w czwartym z rzędu turnieju wielkoszlemowym. W drodze po zwycięstwo w ćwierćfinale wyeliminowały Agnieszkę Radwańską i Rosjankę Marię Kirilenko.